pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Uchodźcy polityczni z Europy Środkowo-Wschodniej w amerykańskiej polityce zimnowojennej 1948-1954

Autor książki:

Anna Mazurkiewicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2016
Ilość stron: 544 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788380980723
ISBN: 978-83-8098-072-3
Data: 2017-01-18
Cena wydawcy: 45.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Autorka analizuje proces kształtowania się amerykańskiej polityki wobec uchodźców politycznych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w których władzę w latach czterdziestych przejęli komuniści. W latach 1948-1954 wypracowano mechanizmy współpracy, które umożliwiły Amerykanom wykorzystanie potencjału uchodźców politycznych, a środkowoeuropejskim opozycjonistom lat czterdziestych dały szanse kontynuowania działalności na rzecz „ujarzmionych narodów”. Po raz pierwszy w polskiej historiografii losy uchodźców politycznych, którzy współpracowali z Amerykanami zostały przedstawione w szerokim spektrum obejmującym różne obszary badawcze: powojenne migracje, politykę amerykańską pierwszej dekady zimnej wojny, kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego USA, dzieje amerykańskiego antykomunizmu, zagadnienia związane z kształtowaniem opinii publicznej i rozwojem propagandy. Dzięki temu książka ukazuje nie tylko miejsce, jakie w zimnowojennej taktyce amerykańskiej zajmowali uchodźcy polityczni z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale też wyjaśnia złożone uwarunkowania prowadzonej przez nich działalności.

Dr Anna Mazurkiewicz (Uniwersytet Gdański) jest autorką monografii i artykułów poświęconych amerykańskiej dyplomacji i prasie w kontekście relacji amerykańsko-polskich po II wojnie światowej. Jej zainteresowania badawcze obejmują działalność uchodźców politycznych z Europy Środkowo-Wschodniej w USA, w tym szczególnie dzieje Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych. W jej dorobku naukowym znajdują się także opracowania i redakcje prac zbiorowych z zakresu dziejów migracji.

Książka "Uchodźcy polityczni z Europy Środkowo-Wschodniej w amerykańskiej polityce zimnowojennej 1948-1954" - Anna Mazurkiewicz - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 544 stron i została wydana w 2016 r.