pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Tygiel

Autor książki:

Krystyna Jarocka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Warszawska Firma Wydawnicza
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 404 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788380118874
ISBN: 978-83-8011-887-4
Data: 2018-12-13
Cena wydawcy: 42.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Świeżo upieczona nauczycielka dostaje przydział pracy w szkole powszechnej w Wisnej, niewielkiej miejscowości w pobliżu niemieckiej granicy. Młoda kobieta musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości - zupełnie innej od tej, którą dotąd znała. Już od samego początku spotyka się z niechęcią i nieufnością, nie tylko ze strony mieszkańców wsi, ale także kierownika szkoły. Boryka się z problemami dnia codziennego, ale także nawiązuje pierwsze kontakty towarzyskie z rówieśnikami z pobliskiego miasta, Orłowa. Chcąc zaadaptować się do nowej sytuacji, stara się nawiązać bliższe relacje z przedstawicielami nowej społeczności, w której przyszło jej żyć.

Książka kreśli obraz drugiego pokolenia ?siłaczek? - nauczycieli szkół wiejskich w okresie Polski Ludowej, którzy w swojej pracy zajmowali się nie tylko edukowaniem dzieci i młodzieży, ale stykali się z wiejską, nie zawsze dla nich zrozumiałą, mentalnością. Autorka w fenomenalny sposób opisuje realia tego zawodu na tle historycznych uwarunkowań.

?Czy w tym tyglu, jakim jest życie - z jego brudem, ckliwością, niewiarą, szaleństwem i szarzyzną, gdzie cnoty obrastają szlamem przywar, a wady nie przekreślają ideałów, gdzie każdy czysty nurt ma swój kanał ścieków - czy w tym tyglu ona jedna ma ocalać swoją uczciwość?...? - fragment książki.

Książka "Tygiel" - Krystyna Jarocka - oprawa miękka - Wydawnictwo Warszawska Firma Wydawnicza. Książka posiada 404 stron i została wydana w 2018 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]