pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
okładka książki - Burzliwe dzieje Polesia
Burzliwe dzieje Polesia 27.58 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Sekrety Torunia
Sekrety Torunia 28.07 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Dzieje Syrii
Dzieje Syrii 44.33 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Trójkąt bieszczadzki. Tysiąc dni i tysiąc nocy anarchii w powiecie...
książka:

Trójkąt bieszczadzki. Tysiąc dni i tysiąc nocy anarchii w powiecie leskim 1944-1947

Dane szczegółowe:
Wydawca: Libra
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 464 s.
Wymiar: 165x245 mm
EAN: 9788363526443
ISBN: 978-83-6352-644-3
Data: 2018-05-08
Cena wydawcy: 59.90 złpozycja niedostępna

Trójkąt bieszczadzki. Tysiąc dni i tysiąc nocy anarchii w powiecie leskim 1944-1947 - Jarosław Syrnyk - opis książki:

Trójkąt bieszczadzki to historyczno-antropologiczna monografia stosunków polsko-ukraińskich w powiecie leskim w latach 1944-1947, zawierająca niepublikowane dotąd fotografie, dokumenty, archiwalia i relacje. Autor stosując nowatorską metodę badawczą, rozprawia się z mitami narosłymi wokół konfliktu w Bieszczadach. Bezkompromisowo demaskuje zbrodnie UPA i wojska polskiego na ludności cywilnej. Dociekliwość Autora, drobiazgowe przedstawienie poszczególnych, zdarzeń, składających się na konfrontację stron konfliktu (napady, pacyfikacje, mordy, potyczki) pozwala mu zejść poniżej wiedzy zrutynizowanej i obecnej w powszechnej świadomości, po to by dotrzeć do warstwy sterującej lub odpowiadającej za ich przyczynę i przebieg. Książka ta pokazuje spiralę przemocy, zbrodnie "panów wojny", strach i bezsilność ludności cywilnej, rozpad lokalnej, tworzonej przez setki lat sieci relacji międzyludzkich.

Od Wydawcy

Bohaterem tej mikrohistorii stała się [...] społeczność lokalna Bieszczadów uwikłana w wielką historię, niczym w pułapkę. Działania podejmowane przez ludzi do niej należących były chaotyczne, czasami wręcz konwulsyjne. Stąd nie zabrakło w książce odniesień do codzienności, do strachu, beznadziei, cierpienia, czy nienawiści, do odwagi, poświęcenia i miłości. Chcąc przetrwać, ludzie zmuszeni zostali do bezustannego podejmowania trudnych wyborów. Nawet jeśli oznaczać miały one brak działania, stawały się brzemienne w skutki, prowadząc niekiedy do unicestwienia.

fragment wstępu

Jarosław Syrnyk (1970 r.), historyk, doktor habilitowany (2010 r.), profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, pracownik naukowy IPN we Wrocławiu. Autor monografii historycznych (m.in. Ukraińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne 1956-1990, wyd. 2008; Nadzór specjalny. Analiza historyczno-antropologiczna działań organów bezpieczeństwa w kwestii tzw. nacjonalizmu ukraińskiego na Podkarpaciu w latach 1947-1989, wyd. 2015), kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych, redaktor i współredaktor naukowy zbiorów studiów. Specjalizuje się w interdyscyplinarnych badaniach obejmujących problematykę narodowościową. Wiele prac poświęcił analizie działalności organów bezpieczeństwa Polski Ludowej oraz wpływu władzy na funkcjonowanie zbiorowości i jednostek. W ostatnim czasie coraz częściej podejmuje badania w zakresie antropologii historycznej oraz metodologii historii.

Jego rodzice pochodzą z powiatu leskiego, z Weremienia i Średniej Wsi. Stąd też, na początku maja 1947 r., zostali w ramach akcji "Wisła" wysiedleni na przeciwległy kraniec Polski, do dwóch różnych miejscowości leżących na skraju Pojezierza Drawskiego.

Książka „Trójkąt bieszczadzki. Tysiąc dni i tysiąc nocy anarchii w powiecie leskim 1944-1947” - oprawa twarda - Wydawnictwo Libra.

Książka posiada 464 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Trójkąt bieszczadzki. Tysiąc dni i tysiąc nocy anarchii w powiecie..."
Jarosław Syrnyk - autor m.in.:
Propaganda w PRL i NRD / Propaganda - okładka książki
Propaganda w PRL i NRD / Propaganda in der Volksrepublik... Robert Klementowski, Ewa Matkowska, Jarosław Syrnyk (red.);
Antropologia donosu. Seria: Inne - okładka książki
Antropologia donosu. Seria: Inne strony historii Jarosław Syrnyk, Robert Klementowski (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Łemkowszczyzna nieutracona - okładka książki
Łemkowszczyzna nieutracona Stanisław Kryciński
Żydzi rymanowscy - okładka książki
Żydzi rymanowscy Andrzej Potocki
Kraśnik 1914 - okładka książki
Kraśnik 1914 Jan Błachnio
Górne i durne / Na Murmań - okładka książki
Górne i durne / Na Murmań Zdzisław Chrząstowski