pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Tomasz z Akwinu jako filozof
książka:

Tomasz z Akwinu jako filozof

Dane szczegółowe:
Wydawca: Von Borowiecki
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 185 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788365806352
ISBN: 978-83-6580-635-2
Data: 2019-02-15
27.69  34.90  7.21 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Tomasz z Akwinu jako filozof - Artur Andrzejuk - opis książki:

To nieprawda, że filozofia i metafizyka jest dla wybranych, że jest niedostępna dla nas, laików pracujących w pocie czoła na chleb codzienny. Każdy z nas może się nauczyć myślenia filozoficznego, bo filozofia opiera się na poznaniu otaczającej nas rzeczywistości, a z tym czasami jest trudno w przestrzeni wirtualnej. W XIII wieku, czyli w średniowieczu, kiedy żył św. Tomasz - genialny dominikanin - nauki nie limitował ideologiczny schemat podważający naukowość takich dociekań, których nie da się poddać zmysłowej weryfikacji.

Nie podważano więc i nie kwestionowano naukowości filozofii, ani teologii z tego tylko powodu, że ich przedmiot nie daje się bezpośrednio ująć zmysłami. Obie dziedziny uważano za nauki mające swój przedmiot, materialny i formalny, swoje metody i swoje cele. Celem podstawowym wszelkiej nauki było poznanie prawdy o jej przedmiocie. Choć więc i filozofia, i teologia były naukami, to różnił je przedmiot i metody. Tomasz uprawiał zarówno filozofię, jak i teologię, ale miał świadomość ich odrębności i autonomii, i strzegł się pomieszania obu dziedzin, redukcji jednej do drugiej.

Dzięki tej książce poznamy Tomasza przede wszystkim jako filozofa, twórczego, wręcz rewolucyjnego kontynuatora filozoficznych dociekań Arystotelesa, jego arabskich i chrześcijańskich komentatorów. Poznamy go jako badacza poszukującego odpowiedzi na pytania o byt, o to, dzięki czemu on jest i czym jest, poznamy go jako badacza struktury bytu. Tomasz pojawi się tu jako genialny odkrywca w bycie pryncypium istnienia, a więc jako ten, który uprawia metafizykę bytu realnego. Dzięki tej książce poznamy więc, a być może opanujemy, podstawy tej metafizyki, nauczymy się filozoficznego myślenia. Poznamy też podstawy antropologii filozoficznej, czyli nauki owocującej wiedzą o człowieku jako specjalnym rodzaju bytu, oraz etyki, która stara się ustalić pryncypia ludzkiego działania. Autor przypomina nam także i przybliża zagadnienie cnót, sprawności, których praktykowanie czyni nas szczęśliwymi, a w końcu błogosławionymi, ukazuje też tomistyczną wizję człowieka we wspólnocie rodziny, narodu, wreszcie wspólnocie politycznej.

Książka „Tomasz z Akwinu jako filozof” - oprawa twarda - Wydawnictwo Von Borowiecki.

Książka posiada 185 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Tomasz z Akwinu jako filozof"
Artur Andrzejuk - autor m.in.:
Tomasz z Akwinu jako filozof - okładka książki
Tomasz z Akwinu jako filozof Artur Andrzejuk;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
The Realistic Interpretation of - okładka książki
The Realistic Interpretation of Reality Andrzej Maryniarczyk SDB
Filozofia religii. Kontrowersje. - okładka książki
Filozofia religii. Kontrowersje. Seria: Biblioteka... Jacek Hołówka, Bogdan Dziobkowski