pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Tomasz z Akwinu - człowiek i dzieło

Autor książki:

Jean-Pierre Torrell OP

Dane szczegółowe:
Wydawca: Antyk Marek Derewiecki
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 512 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788389637895
ISBN: 978-83-8963-789-5
Data: 2009-01-12
Cena wydawcy: 69.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

(…) ojciec Torrell wydobywa z tekstów Tomasza rozumienie teologii jako przede wszystkim dzieła i owocu żywej wiary. "Pozwala to zrozumieć – pisał już w poprzedniej swojej książce – że miłość może się stać prawdziwym motorem dociekań teologicznych, zaś dociekanie może płynnie przerodzić się w osobiste poszukiwanie Boga”. Oczywiście, podzielał Akwinata przekonanie teologów swojej epoki, że podstawowym celem teologii jest przygotowanie do duszpasterstwa.
Co więcej, "bardzo sobie upodobał temat vetula [staruszki], która wie o Bogu więcej niż nadęty pychą uczony”. Sprawdziłem komputerowo występowanie wyrazu vetula w pismach Tomasza. Faktycznie, Torrell ma rację.
Największą jednak zaletą tej książki wydaje się to, że przedstawiony w niej Tomasz nie jest budzącym podziw ożywionym komputerem, który wyprodukował wiele uczonych, ale abstrakcyjnych pism filozoficznych i teologicznych. Tomasza Torrell przedstawia takim, jakim on naprawdę był: człowiek, owszem, nietuzinkowy, który miał wyrazistą osobowość, żył jednak w określonym czasie i w określonej przestrzeni, obracał się w określonych środowiskach i w konkretnych okolicznościach historycznych.
(fragment Słowa wstępnego Jacka Salija OP)

Książka "Tomasz z Akwinu - człowiek i dzieło" - Jean-Pierre Torrell OP - oprawa twarda - Wydawnictwo Antyk Marek Derewiecki. Książka posiada 512 stron i została wydana w 2009 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]