pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Teoria społeczna a religia

Autor książki:

James Beckford, Magdalena Kunz, Tomasz Kunz

(tłum.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Nomos
Oprawa: twarda
Ilość stron: 323 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788360490204
ISBN: 83-60490-20-1
Data: 2007-02-23
46.85  54.60  7.75 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Teoria społeczna a religia - opis książki:

James A. Beckford jest profesorem socjologii na Uniwersytecie w Warwick, Wielka Brytania. Członek Brytyjskiej Akademii Nauk, prezydent International Society for Sociology of Religion w latach 1999-2003. W swoich zainteresowaniach naukowych skupia się na teoretycznych i empirycznych aspektach organizacji religijnych, Nowych Ruchach Religijnych, stosunkach między państwem i Kościołem, a także kontrowersjach religijnych w perspektywie porównawczej. W jego bogatym dorobku mieszczą się zarówno rozważania teoretyczne jak i prace empiryczne. Do najważniejszych należy zaliczyć: The Trumpet Prophecy. A Sociological Study of Jehovah`s Witnesses (1975), Cult Controversle & The Societal Responseto New Religious Movements (1989), Religion and Advanced Industńal Society (1989).

Moim zdaniem myślenie o religii jako o obiekcie czy przedmiocie, który mógłby istnieć niezależnie od ludzkich działań i instytucji społecznych, nie ma większego sensu. Religia nie "robi" nic sama z siebie. Nie posiada własnych środków działania. Jest raczej kategorią interpretacyjną, którą istoty ludzkie przykładają do rozmaitych zjawisk wiązanych z reguły z pojęciami o ostatecznym znaczeniu czy wartości. (...) Główna teza tej książki głosi, że choć spory i dyskusje wokół społecznego znaczenia religii u początków dwudziestego pierwszego wieku pozostają wciąż żywe, to refleksja nad religią w ramach teorii społecznej staje się dość jałowa i kiepsko zorientowana w przebiegu owych sporów i dyskusji. Moim celem jest zatem ustanowienie żywej i owocnej relacji między głównymi przemianami, które zachodzą w ramach społecznych i kulturowych zjawisk określanych mianem "religii" a ich teoretycznymi interpretacjami.
(fragment wstępu Autora)

Książka "Teoria społeczna a religia" - James Beckford (tłum.), Magdalena Kunz, Tomasz Kunz - oprawa twarda - Wydawnictwo Nomos. Cena 46.85 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]