pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Teksty o sztuce

Autor książki:

Giorgio de Chirico, Mateusz Salwa

(tłum.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 196 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323506195
ISBN: 978-83-235-0619-5
Data: 2012-01-03
Cena wydawcy: 49.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:


W drugiej połowie XX wieku, głównie dzięki pracom prof. Jana Białostockiego, powstała w Uniwersytecie Warszawskim tradycja udostępniania w języku polskim klasycznych tekstów o sztuce, pióra wielkich artystów, myślicieli, pisarzy i krytyków. Niniejsza seria prezentująca dzieła, których większości dotychczas nie przetłumaczono, o niepodważalnym znaczeniu dla nauk o sztuce i historii kultury, mądre, atrakcyjne literacko, piękne stanowi kontynuację tej tradycji.

Giorgio de Chirico (1888-1978) to jeden z najważniejszych artystów i teoretyków sztuki XX wieku. Wykreowana przez niego koncepcja malarstwa metafizycznego (pittura metafisica) oraz jego teoretyczna wykładnia wywarły ogromny wpływ na rozwój awangardowych kierunków artystycznych, zapowiadały pojawienie się surrealizmu oraz niemieckiej nowej rzeczowości (Neue Sachlichkeit) czy - szerzej - zjawiska realizmu magicznego w sztuce europejskiej. Kiedy malarstwo metafizyczne święciło największe tryumfy, de Chirico głosił już jednak powrót do wartości sztuki dawnej. Współtworzył dwudziestowieczny neoklasycyzm i neotradycjonalizm z ich wielkim poszanowaniem dla warsztatu artysty. Obrazy de Chirico, zarówno metafizyczne, jak i historyzujące, w dużym stopniu ukształtowały sztukę nowoczesną pierwszej i drugiej dekady minionego stulecia, a jego teksty z owego czasu, dopełniające malarstwo, weszły do kanonu teorii sztuki XX wieku.

Książka "Teksty o sztuce" - Giorgio de Chirico, Mateusz Salwa (tłum.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 196 stron i została wydana w 2012 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]