pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Tak to zapamiętałem cz. 2

Autor książki:

Janusz Zlamal

Dane szczegółowe:
Wydawca: ASKON
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 70 s.
Wymiar: 160x230 mm
EAN: 9788374520997
ISBN: 978-83-7452-099-7
Data: 2018-08-16
Cena wydawcy: 36.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Jest to druga książka napisana przez Janusza Zlamala, aktora, który ukończywszy studia ekonomiczne w Szczecinie rozpoczął naukę w Studium Teatralnym przy Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, prowadzonym przez Irenę i Tadeusza Byrskich. Janusz Zlamal wspomina, że grał w wielu teatrach, między innymi tytułową rolę w sztuce Stanisława Wyspiańskiego Zygmunt August, prezydenta w Intrydze i miłości, Wacława w Zemście Aleksandra Fredry, hrabiego Almawiwę w Weselu Figara.

Przyjaźnił się z Kazimierzem Szemiothem, malarzem i poetą, autorem słów do Jaskółki uwięzionej, śpiewanej przez Stana Borysa. W książce są zamieszczone zarówno wiersza Szemiotha, jak i jego obrazy, rysunki znaczków na kopertach czy malarstwo na muszelkach.

Osobny rozdział jest poświęcony bratu Autora - Tadeuszowi Zlamalowi, tancerzowi i malarzowi, którego prace są również przedstawione w książce oraz jego siostrze, Miladzie Claesson-Färdigh, również malującej, najchętniej bukiety kwiatów. Ojciec Autora, Rudolf Marian Zlamal, był pedagogiem z powołania, który między innymi zorganizował i prowadził przez wiele lat Bibliotekę w Wolanowie, działającą prężnie do dzisiaj.

Część pierwsza, pod tym samym tytułem (której ostatnie egzemplarze są jeszcze w sprzedaży) przedstawia wspomnienia z dzieciństwa i młodości, przypadających na okres II wojny światowej. Janusz Zlamal ps. "Longinus" obecnie jest członkiem radomskiej organizacji Szarych Szeregów i w części drugiej zamieścił także swoje dokumenty - zaświadczenie weryfikacyjne o członkostwie w Szarych Szeregach, legitymację Krzyża Walecznych, otrzymanego od rządu RP
na Uchodźstwie w Londynie (w grudniu 1949 roku), czy legitymację Odznaki Weterana Walk o Niepodległość nadanej w 1996 roku.

Książka "Tak to zapamiętałem cz. 2" - Janusz Zlamal - oprawa miękka - Wydawnictwo ASKON. Książka posiada 70 stron i została wydana w 2018 r.