pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Pamiętniki cesarzowej Katarzyny II jej własną ręką spisane

Dane szczegółowe:
Wydawca: Zysk i S-ka
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 290 s.
Wymiar: 140x205 mm
EAN: 9788381162623
ISBN: 978-83-8116-262-3
Data: 2018-02-26
36.51 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Ujawnione zapiski bezwzględnej carycy
Katarzyna II - a właściwie księżna Zofia Augusta Anhalt-Zerbst - urodziła się w 1729 roku w Szczecinie. Znana jako Katarzyna Wielka była żoną cara Piotra III, lecz po niecałym roku jego rządów w wyniku przewrotu pałacowego sama została cesarzową Rosji i władała nią do końca życia - zmarła w 1796 roku.

Rządy Katarzyny II były niezwykle surowe, pod jej panowaniem Rosja rosła w siłę, a buntowników wysyłano na Syberię. Do kontrowersyjnego wizerunku władczyni przyczyniły się także rozwiązły tryb życia, despotyczny charakter oraz agresywna polityka.

"Pamiętniki" obejmują zapiski cesarzowej dotyczące lat 1744-1759 - w zapieczętowanej kopercie znalazł je po śmierci cesarzowej jej syn, Paweł. Po raz pierwszy drukiem zostały wydane przez Aleksandra Herzena w Londynie w 1858 roku.

"Podczas czytania tych pamiętników niezmiernie zadziwia, że wciąż zapomina się o jednej rzeczy, i to tak, że nie pojawia się ona nigdzie: Rosja i naród. Dla tamtych czasów to cecha charakterystyczna. Pałac Zimowy ze swą machiną administracyjną i wojskową był oddzielnym światem. Niby okręt płynący na powierzchni miał całkowicie jednostronny stosunek do mieszkańców głębin oceanu: zjeść ich. To było Państwo dla Państwa. Zorganizowane na modłę niemiecką, stawiało się na pozycji zwycięzcy nad ludem. W tych monstrualnych koszarach, w tej przeogromnej kancelarii panowała dyscyplina jak na polu bitwy. Jedni wydawali i przekazywali rozkazy, inni w milczeniu byli im posłuszni. W jednym tylko miejscu ludzkie namiętności i pasje okazywały się chwiejne i burzliwe, a tym miejscem w Pałacu Zimowym było foyer domowe - nie narodu, ale państwa. Za potrójną linią straży, w bogato zdobionych salonach wrzało gorączkowe życie, pełne intryg i walk, dramatów i tragedii. To tam, w mroku alkowy, w ferworze orgii, z dala od donosicieli i policji decydowano o losach Rosji."
Aleksander Herzen (tłum. E. Derelkowska)

Książka "Pamiętniki cesarzowej Katarzyny II jej własną ręką spisane" - Katarzyna II, Aleksander Herzen - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Zysk i S-ka. Książka posiada 290 stron i została wydana w 2018 r. Cena 36.51 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.