pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Tajne nauczanie medycyny w czasie okupacji oraz inne opowiadania

Autor książki:

Stanisław Chodynicki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Rozpisani
Rok wyd.: 2020
Oprawa: miękka
Ilość stron: 126 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788394561826
ISBN: 978-83-9456-182-6
Data: 2020-09-02
25.49 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Opis książki:

O tragicznych latach drugiej wojny światowej pisze się w Polsce przede wszystkim w kategoriach cierpienia i ludobójczego unicestwienia milionów naszych obywateli, zrujnowanym materialnie kraju, a także o walkach militarnych z obu okupantami. Ta walka była tyleż heroiczna, co na ogół przegrana, wpisując się w martyrologiczny nurt naszej historii. Autor dobrze zdaje sobie sprawę z takiego stanu rzeczy, pisząc w pierwszym zdaniu swej publikacji:
Odgłosy bitew są głośniejsze od słów wypowiadanych na najwspanialszych lekcjach czy znakomitych wykładach. Stąd zapewne mało wiemy o wielkim polskim zwycięstwie nad okupantami w latach 1939-1945 w dziedzinie tajnego nauczania, a znacznie więcej o walkach zbrojnych, które często kończyły się klęską.

Stanisław Chodynicki, emerytowany profesor otolaryngologii, przybliża nam tajne nauczanie medycyny, prowadzone przez jego starszych kolegów, których był później studentem. Tajne nauczanie medycyny wpisywało się w szerszy nurt tajnego nauczania na każdym szczeblu edukacji. Podobnie jak na poziomie szkoły średniej było ono zakazane przez okupantów, przy czym niepomiernie trudniejsze. No bo jak wykształcić lekarzy poza laboratoriami i klinikami uniwersytetu czy akademii medycznej? Druga część książki Stanisława Chodynickiego ma charakter osobisty. Pisana jest przez autora, który znajduje się - jak to sam określa - "na emeryturce" i występuje tu jako narrator-komentator bieżących wydarzeń w rolach: lekarza-seniora, ojca, męża i dziadka. Wydarzenia te opisane są oszczędnie, sprawiają wrażenie właśnie co wykonanych fotografii, pozostawiając czytelnika-widza z zadaniem dopowiedzenia tego, co zostało mu podane.

Prof. dr hab. Paweł Boski

Książka "Tajne nauczanie medycyny w czasie okupacji oraz inne opowiadania" - Stanisław Chodynicki - oprawa miękka - Wydawnictwo Rozpisani. Książka posiada 126 stron i została wydana w 2020 r. Cena 25.49 zł. Zapraszamy na zakupy!