pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Albin z Albionu. Z Albinem Tybulewiczem - działaczem polonijnym, społecznym, politykiem, filantropem i przyjacielem Polski rozmawiali

Dane szczegółowe:
Wydawca: Von Borowiecki
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 223 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788360748626
ISBN: 978-83-6074-862-6
Data: 2014-10-09
18.77 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Albin z Albionu z Albinem Tybulewiczem - działaczem polonijnym, społecznym, politykiem, filantropem i przyjacielem Polski rozmawiali: Radosław Ptaszyński i Tomasz Sikorski Albin Tybulewicz był - zmarł bowiem na wiosnę roku 2014 - postacią w Polsce znaną, choć kraj opuścił jako nastolatek. Jego losy były tyleż tragiczne, co - mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka - typowe. Koniec beztroski i wszelkich młodzieńczych planów przyszedł 1 i 17 września 1939 roku. Luty 1940 to początek zsyłki całej rodziną w głąb ZSRR. Potem wyjście z armią Andersa do Iranu, szkoła w Indiach - był świadkiem odzyskania niepodległości przez ten kraj. Wyjazd do Anglii, studia, praca, miłość, rodzina Ale w tle tych zwyczajnych polskich losów pierwszej połowy XX wieku jest też dorastanie młodego człowieka do polskości, oswajanie się z nią i dźwiganie niełatwej przecież historii i teraźniejszości z dumnie podniesioną głową, tym to bardziej fascynujące, że odbywa się w na emigracji i w czasie gdy ojczyzna z jednej okupacji dostaje się pod drugą, sowiecką. Albin Tybulewicz jest przykładem polskiego nacjonalisty, polskiego endeka pozytywnie nastawionego do świata, dumnego ze swego dziedzictwa i zarazem otwartego na to, co przychodząc ze świata jest dobre i zdolne ubogacić tradycję Polski chrześcijańskiej, co nie naruszając fundamentu i zasadniczej konstrukcji polskiego bytu narodowego czyni go atrakcyjniejszym, nowocześniejszym, nie zgnębionym, ale optymistycznie patrzącym w przyszłość. Albin Tybulewicz był znany w kręgach politycznych jako działacz emigracyjnego Stronnictwa Narodowego, sympatyk Ruchu Młodej Polski, potem członek Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, bliski przyjaciel Wiesława Chrzanowskiego; był znany w świecie naukowym jako jeden z najwybitniejszych tłumaczy języka rosyjskiego; był znany jako społecznik potrafiący zorganizować licząca się pomoc dla kraju - ponad 175 20-tonowych ciężarówek - w potrzebie nocy kryzysu i stanu wojennego. Przyszedł czas, by Albina Tybulewicza i świat według niego, świat według polskiego endecka, poznało grono czytelników, także tych młodych. Może być on bowiem wzorem i autorytetem, niezłomnym w pragnieniu i czynieniu dobra - a takich bardzo nam dziś potrzeba.

Albin Tybulewicz (1929-2014) - jeden z nielicznych Polaków, którego biogram umieszczono w prestiżowym brytyjskim Who s Who, działacz polonijny, czołowy działacz emigracyjnego Stronnictwa Narodowego i legendarny kurier tej partii do Polski, społecznik i filantrop. W czasach PRL-u zaangażowany w pomoc humanitarną dla Polaków, sympatyk i współpracownik Ruchu Młodej Polski, założyciel i lider londyńskich struktur Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, światowej sławy tłumacz i redaktor periodyków naukowych oraz książek, ale przede wszystkich Przyjaciel Polski i Polaków, człowiek gołębiego serca i twardych przekonań. Posiadał imane brytyjskiego gentlemana połączony z literacką osobowością panów: Zagłoby, Jowialskiego i Samuela Pickwicka.

Tomasz Sikorski Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego oraz Fundacji Rodziny Witaszków.

Książka "Albin z Albionu. Z Albinem Tybulewiczem - działaczem polonijnym, społecznym, politykiem, filantropem i przyjacielem Polski rozmawiali" - Radosław Ptaszyński, Tomasz Sikorski - oprawa miękka - Wydawnictwo Von Borowiecki. Książka posiada 223 stron i została wydana w 2014 r. Cena 18.77 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.