pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Tadeusz Kantor i Maurice Maeterlinck. Dramaturgie istnienia
książka:

Tadeusz Kantor i Maurice Maeterlinck. Dramaturgie istnienia

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 276 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788323346562
ISBN: 978-83-2334-656-2
Data: 2019-10-14
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Tadeusz Kantor i Maurice Maeterlinck. Dramaturgie istnienia - Karolina Czerska - opis książki:

Karolina Czerska omawia ważne z jej punktu widzenia aspekty twórczości Maurice a Maeterlincka i Tadeusza Kantora paralelnie, nie sugerując tak zwanych wpływów. Koncentrując się na tematach tragizmu codzienności, koncepcji postaci i aktora, dramaturgii dźwięku oraz kategorii "teatru niewidzialnego", autorka dyskretnie podsuwa czytelnikowi możliwość samodzielnego dostrzeżenia pokrewieństw w twórczości obu artystów. Na szczególną uwagę zasługują kompetentne, szczegółowe analizy muzycznych aspektów dramaturgii Maeterlincka i teatru Kantora. W przypadku polskiego twórcy nie ma dotąd, o ile mi wiadomo, tak dogłębnej analizy jego dzieła pod tym kątem.

Z recenzji dr hab. Katarzyny Osińskiej, prof. PAN
Autorka nie poddała się pokusie stworzenia jednoznacznego ujęcia "teatru śmierci" obu artystów, co leży na powierzchni porównania i jest odruchowym skojarzeniem każdego, kto zna ich dzieło; poszła własną drogą, zdecydowała się na pogłębioną refleksję dotyczącą nie dramaturgii śmierci, lecz przeciwnie: dramaturgii życia. Stworzyła ponadto nieobecne wcześniej w myśleniu o Kantorze pojęcie "teatru niewidzialnego", który wynika z jego idei, jednak nie jest przejęciem gotowej, stworzonej przez artystę formuły. Uważam, że to ważne osiągnięcie, albowiem bardzo często w pracach poświęconych Kantorowi przejmuje się jego deklaracje i korzysta z ukutych przez niego autodefinicji.

Z recenzji dr hab. Katarzyny Fazan, prof. UJ
Porównawcze zestawienie twórczości Tadeusza Kantora i Maurice a Maeterlincka wydaje się oczywiste i naturalne. Maeterlinck, dzisiaj już praktycznie zapomniany, odnotowywany jedynie w historiach literatury, odegrał znaczącą rolę w dziejach teatru. Kantor zainteresował się nim bardzo wcześnie i to zainteresowanie towarzyszyło mu cały czas. Ta inspiracja wydaje się mniej oczywista czy czytelna, gdy pamięta się, jak bardzo teatr stworzony-tworzony przez Kantora jest autonomiczny, autorski, niepowtarzalny, jedyny taki.

Z recenzji dra hab. Ryszarda Siwka, prof. UP

Książka „Tadeusz Kantor i Maurice Maeterlinck. Dramaturgie istnienia” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka posiada 276 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Tadeusz Kantor i Maurice Maeterlinck. Dramaturgie istnienia"
Karolina Czerska - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również: