pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Szpitalnictwo, aptekarstwo i opieka społeczna na Ziemi Jarocińskiej. Od średniowiecza do I połowy XX w.

Autor książki:

Wojciech Talaga

Dane szczegółowe:
Wydawca: Stara Szuflada
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 270 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788396483706
ISBN: 978-83-9648-370-6
Data: 2022-07-11
55.83  63.00  7.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 2-4 dni

Opis książki:

Celem tej popularnonaukowej publikacji jest przedstawienie historii szpitalnictwa, aptekarstwa i opieki społecznej na terenie Ziemi Jarocińskiej. Zakres terytorialny obejmuje zatem gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Nowe Miasto oraz Żerków.

We wstępie pokrótce omówiłem historię szpitalnictwa, aptekarstwa i opieki społecznej na wyżej wymienionym obszarze w zakresie chronologicznym, począwszy od średniowiecza, na I połowie XX w. kończąc. W I rozdziale opisuję szpitalnictwo, aptekarstwo i opiekę społeczną na przykładach tych miejscowości Ziemi Jarocińskiej, w których istniały szpitale, przytułki, czy też apteki. Rozdział II - to krótsze lub dłuższe biogramy lekarzy Ziemi Jarocińskiej oraz tych, którzy w jakikolwiek sposób byli związani z regionem. Natomiast rozdział III dotyczy biogramów aptekarzy związanych z naszą Małą Ojczyzną.

Publikacja zawiera także wzmianki o lekarzach różnych specjalności, personelu pomocniczym lekarzy i aptekarzy. W kwestii lecznictwa opisany został też pokrótce zakład wodoleczniczy w Dębnie n. Wartą, jako przykład balneoterapii na naszym terenie. Ponadto nie zabrakło przedstawienia roli lekarzy i służby zdrowia w powstaniach narodowych, a zwłaszcza w powstaniu wielkopolskim. W książce znajdują się również aneksy zawierające tekst przysięgi Hipokratesa, dokumenty, wycinki akt metrykalnych, ofiary zmarłe na epidemię cholery w 1852 r., wyszczególnienie punktów szczepień na Ziemi Jarocińskiej, lekarzy, aptekarzy z okresu okupacji niemieckiej na Ziemi Jarocińskiej, stypendystów medycyny, stomatologii z Ziemi Jarocińskiej, wykaz epidemii w Wielkopolsce w historii, przykłady dawnego leczenia niektórych urazów i schorzeń, patronów i świętych w określonych chorobach, wykaz działalności Caritas, Stowarzyszenia Pań Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, statut szpitala w Magnuszewicach oraz zdjęcia zachowanych budynków związanych z opieką społeczną, szpitalnictwem oraz z aptekarstwem na Ziemi Jarocińskiej, zachowane fotografie lekarzy, farmaceutów, ich miejsc spoczynku, a także wyposażenia aptek czy recept.

(fragment Od Autora)

Książka "Szpitalnictwo, aptekarstwo i opieka społeczna na Ziemi Jarocińskiej. Od średniowiecza do I połowy XX w." - Wojciech Talaga - oprawa miękka - Wydawnictwo Stara Szuflada. Książka posiada 270 stron i została wydana w 2022 r. Cena 55.83 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]