pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Szkice do historii Polski Niemiec i Czech w wiekach od X do XII

Autor książki:

Grzegorz K. Walkowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bogart S.A.
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
Ilość stron: 556 s.
Wymiar: 155x225 mm
EAN: 9788396087607
ISBN: 978-83-9608-760-7
Data: 2021-04-15
Cena wydawcy: 129.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Prezentowane Szkice.... to w pewnym sensie uboczy efekt wykonanej przez ich Autora (w latach 2015-2020) pracy badawczej nad historią Polski i Europy środkowej wieków IX i X, aż po stulecie XII. Wyniki wówczas przedsiębranych dociekań, przekładów i sporządzonych analiz tematycznych zawarte zostały w następujących publikach: Piastowie a Rzesza w latach 937/939 - 1138, Historia Niemiec w latach 843-1137 (praca wspólna z J. Sochackim) oraz Zjazd gnieźnieński a. D.M...; biograficzne dzieło Wojciech święty z krwi i kości, stanowiące dyptyk z Zjazdem, ukaże się niebawem.

W zasadniczych częściach powyższych opracowań znalazły się stosowne ciągi narracyjne, wszakże dla dokładnego zgłębienia niektórych zagadnień szczegółowych musiałyby one zostać wtenczas nieproporcjonalnie rozwinięte, zaciemniając istotę głównego wywodu. Umieszczone w zbiorze: Szkice..., prezentują się przecież zupełnie inaczej - jako wyraz pogłębionych poszukiwań badawczych. W takim ujęciu, stanowiąc artykuły problemowe mają co do zasady za zadanie przybliżyć tematy poznawczo istotne jakie pojawiły się przy historiograficznych rozważaniach ogólniejszych, lecz dla których dotychczas zabrakło miejsca, bądź były traktowane jako dodatki do wiodącego przekazu. W tak zakreślonych ramach należy zatem podejmować zawartość niniejszej pracy, w tym rozumieniu wielowątkowej, to jednak za wyjątkiem artykułu dziesiątego, który stanowi widziany oczami Autora skrócony, aczkolwiek wielokrotnie odmienny od punktu widzenia historiografii tradycyjnej koherentny wykład historii Polski z lat 1025-1138.W szerzej pojmowanym wymiarze badawczym, wymowa Szkiców... stanowić może i powinna bazę koncepcyjną dla posiadających przymiot nowości rozważań nad historią Polski, Niemiec i Czech z omawianego okresu.

Książka "Szkice do historii Polski Niemiec i Czech w wiekach od X do XII" - Grzegorz K. Walkowski - oprawa miękka - Wydawnictwo Bogart S.A.. Książka posiada 556 stron i została wydana w 2021 r.