pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Świętość harcerza

Autor książki:

ks. Ludwik Nowakowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo ANTYK Marcin Dybowski
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 356 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788378210061
ISBN: 978-83-7821-006-1
Data: 2013-01-22
Cena wydawcy: 43.70 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka opisuje zespół cnót harcerza jako duchowego rycerza chrześcijańskiego. Oprócz ideału doskonałości harcerza, Autor ukazuje drogę dojścia do świętości, konieczność pomocy łaski Bożej i wysiłek człowieka na drodze formacji harcerskiej. Dzieło adresowane jest nie tylko do harcerzy i przyjaciół harcerstwa, ale także do wszystkich osób zaangażowanych w formację duchową młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem cnoty patriotyzmu.

Książka "Świętość harcerza" opiera się na pismach założycieli i kierowników harcerstwa polskiego obejmujących lata 1911-1939. Praca odwołuje się zarówno do pism kapelanów harcerskich, np.: ks. Kazimierza Lutosławskiego - twórcy krzyża harcerskiego, ks. Jana Mauersbergera - budowniczego struktury kapelanów harcerskich w ZHP, ks. Antoniego Bogdańskiego i ks. Mariana Luzara - naczelnych kapelanów ZHP, jak i do pism instruktorów harcerskich, pełniących najwyższe funkcje w organizacji harcerskiej np.: Andrzeja Małkowskiego - głównego założyciela harcerstwa polskiego i jego żony Olgi, Tadausza Strumiłły - współzałożyciela harcerstwa, Michała Grażyńskiego - przewodniczącego ZHP, Stanisława Sedlaczka i Henryka Glassa - naczelników harcerskich, Ignacego Kozielewskiego - autora słów Hymnu Harcerskiego i wielu innych.

Dla zobrazowania ilości materiałów źródłowych dodam, że artykuły cytowane w książce pochodzą z kilkunastu tytułów czasopism przedwojennych - niektóre z nich to były dwutygodniki. Zważywszy 28 letni okres badań można mieć wyobrażenie o ilości przerobionego materiału źródłowego. Oprócz czasopism harcerskich książka odwołuje się do kilkudziesięciu przedwojennych pozycji książkowych. Praca zawiera 1238 przypisów, większość z nich są wielokrotne - tzn. w jednym przypisie jest cytowanych kilka pozycji źródłowych.

Książka "Świętość harcerza" dotyczy teologii duchowości, czyli zajmuje się modelem świętości harcerza. Nie jest to praca z historii harcerstwa. Model świętości harcerza ukazany w publikacji streszcza się w obrazie duchowego rycerza chrześcijańskiego. Harcerz jest rycerzem Chrystusa. Praca ukazuje podstawowe cnoty harcerza np.: miłość Boga i bliźniego, patriotyzm, honor, posłuszeństwo, męstwo itd.

Książka, oprócz opisu modelu świętości, ukazuje środki formacji harcerza do świętości, zarówno środki nadprzyrodzone takie jak: modlitwa i sakramenty święte, jak i środki formacji ludzkiej, harcerskie środki formacji np.: gry, system stopni i sprawności, obrzędowość harcerską itp.

W pracy ukazane są także ludzkie wzory, które pomagają harcerzom w drodze do świętości. Wzorami tymi są zarówno postacie świętych Kościoła, jak i bohaterowie narodowi oraz instruktorzy harcerscy, którzy oddali swe życie w walce o wolność Polski.

Ubogaceniem książki są liczne przypisy, które, oprócz przedstawienia źródeł zagadnień teologicznych, zawierają także wiele informacji historycznych. W przypisach można znaleźć m.in.: niektóre życiorysy założycieli i kierowników harcerstwa, wymagania na sprawności religijne itp. Na przykład, można dowiedzieć się, że w 1938 r. w ZHP było około 900 oficjalnie zarejestrowanych kapelanów. Przed drugą wojną światową specjalnie organizowano w seminariach duchownych kręgi instruktorów, aby szkolić przyszłych kapelanów dla ZHP.

Książka "Świętość harcerza" - ks. Ludwik Nowakowski - oprawa miękka - Wydawnictwo ANTYK Marcin Dybowski. Książka posiada 356 stron i została wydana w 2012 r.