pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Supports/Surfaces

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Rok wyd.: 1998
Oprawa: miękka
Ilość stron: 32 s.
EAN: 9788387937058
ISBN: 978-83-8793-705-8
Data: 2021-07-22
2.17 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Muzeum Sztuki w Łodzi prezentuje wystawę Dzieła grupy Supports / Surfaces w kolekcji Centre Georges Pompidou, przygotowaną przez Narodową Galerię Jeu de Paume w Paryżu, we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej Centre Georges Pompidou. Kuratorem wystawy jest dyrektor Jeu de Paume Daniel Abadie. Stanowiła największą prezentację sztuki francuskiej w Polsce w 1999 roku. Jej polska prezentacja była możliwa dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego i Ambasady Francji. Do Łodzi wystawa przybyła po pokazie w Paryżu, Madrycie i Namur (Belgia), potem zobaczy ją publiczność Finlandii, Japonii i Brazylii.
Supports / Surfaces to nazwa grupy malarzy francuskich, aktywnie działających od drugiej połowy l.60. na południu Francji oraz w Paryżu. Wzięła się ona od wystawy grupy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża w sierpniu 1970 r. Twórczość grupy Supports / Surfaces jest porównywalna do działań malarzy amerykańskich (nurt Colour Field Painting), ale przebiegała od nich niezależnie. Wpisuje się ona w tradycję tzw. obrazu otwartego, trwającą od 2. poł. XIX w., podjętą przez twórców awangardy, zwłaszcza abstrakcjonistów czy dadaistów, a zmierzającą do wyzwolenia obrazu z obowiązku reprezentowania czegokolwiek. Dlatego działania Supports / Surfaces koncentrowały się wokół podstawowych danych malarstwa. Prace malarzy związanych z grupą rozgrywają się na luźno zawieszonych olbrzymich płótnach, a nawet w pustych ramach malarskich, zmierzają ku granicom między malarstwem a sztuką przestrzeni; wychodząc obrazami w trzeci wymiar artyści tworzyli z nich konkretne przedmioty. Artyści Supports / Surfaces w swojej sztuce byli dalecy od angażowania się w rzeczywistość polityczną Francji końca l. 60. i początku l. 70., niemniej swoimi manifestami i wystąpieniami dali dowód przynależności do rewolty studenckiej tamtych czasów. Słynne były zwłaszcza teksty przeciwko francuskiemu establishmentowi artystycznemu, rozdawane na ulotkach podczas wernisaży ich wystaw.
Wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi pokazuje prace z lat istnienia grupy (1968-1977), prawie nieznane w Polsce, a już uznane za klasyczne we Francji (czego dowodem jest fakt włączenia tych dzieł do kolekcji narodowej Centre Georges Pompidou). Będzie można zobaczyć 57 dzieł, malowanych, wycinanych, klejonych, plecionych na płótnie i papierze, wykonanych także z drewna, lin i sznurka. Zaprezentowana zostanie twórczość 16 artystów, takich jak: Andr-Pierre Arnal, Vincent Biouls, Pierre Buraglio, Louis Cane, Marc Devade, Daniel Dezeuze, Nol Dolla, Toni Grand, Christian Jaccard, Jean-Michel Meurice, Bernard Pags, Jean-Pierre Pincemin, Franois Rouan, Patrick Saytour, Andr Valensi, Claude Viallat, z których najbardziej znanymi są Viallat, Dolla, Grand. Ekspozycji będzie towarzyszył katalog z bogatą dokumentacją działalności artystycznej i politycznej grupy.
Komisarz wystawy: Magdalena Ujma-Gawlik, Daniel Abadie
Wystawa sztuki francuskiej lat 60. i 70.
Wystawiono 57 prac.

Książka "Supports/Surfaces" - praca zbiorowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi. Książka posiada 32 stron i została wydana w 1998 r. Cena 2.17 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]