pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Swingujący Londyn (bez płyty CD)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi
Rok wyd.: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 144 s.
EAN: 9788387937485
ISBN: 978-83-8793-748-5
Data: 2021-07-21
13.13 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wystawa przybliża wybitną kolekcję Mateusza Grabowskiego - polskiego aptekarza, ale i miłośnika sztuki działającego w Londynie po II wojnie światowej. W 1959 roku założył on Grabowski Gallery, prezentującą i promującą przede wszystkim sztukę brytyjskich twórców młodego pokolenia, często związanych z pop-artem i różnymi nurtami abstrakcji geometrycznej (jak op-art.). Organizowane tam wystawy były niekiedy pierwszymi indywidualnymi pokazami tych artystów, a na wernisaże przychodził cały artystyczny Londyn. Jednocześnie Grabowski gromadził prywatny zbiór dzieł sztuki, wśród których znalazły się prace m.in.: Bridget Riley, Dereka Boshiera, Pauline Boty, Franka Bowlinga, Michaela Kidnera, Jana Lebensteina, Jeffreya Steela artystów obecnie uważanych za czołowych twórców brytyjskich tamtych czasów.
Po zamknięciu galerii w roku 1975 Grabowski podarował swoją kolekcję dwóm placówkom w Polsce Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowemu w Warszawie. Dzięki tej donacji Muzeum Sztuki otrzymało 238 dzieł 128 artystów, pochodzących nie tylko z Polski czy Wysp, ale także z całej Europy i terenu dawnych kolonii brytyjskich, a nawet Ameryki Łacińskiej. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z tej kolekcji, które znajdują się obecnie w Muzeum Sztuki i stanowią ważną część jego zbiorów. Wystawa przybliżając postać Grabowskiego przypomni także o znaczeniu, jakie odegrał on w promowaniu za granicą polskich twórców. W jego zbiorach znalazły się prace rodzimych artystów obecnie uważanych za czołowych: Wojciecha Fangora, Zbigniewa Makowskiego czy Aliny Szapocznikow.
Katalog nie zawiera płyty CD!

Książka "Swingujący Londyn (bez płyty CD)" - praca zbiorowa - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Sztuki w Łodzi. Książka posiada 144 stron i została wydana w 2007 r. Cena 13.13 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.