pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Superwulkany. Wybuchowe tajemnice Ziemi i innych planet

Autor książki:

Robin George Andrews

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2023
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 368 s.
Wymiar: 150x230 mm
EAN: 9788323352402
ISBN: 978-83-2335-240-2
Data: 2023-05-16
53.67 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Szlakiem najciekawszych wulkanów Układu Słonecznego
K lauea, Etna czy Fuji - wulkany jednocześnie fascynują i budzą strach. Erupcje, będące niezwykłymi spektaklami pirotechnicznymi, tworzą mieniące się szklane miasta na dnie oceanów i zamarznięte jeziora lawy na powierzchni Księżyca. Choć potrafią dokonać ogromnych zniszczeń, są nierozerwalnie związane z kształtowaniem się naszego świata.

Superwulkany to giganty, których erupcje są tysiące razy silniejsze niż wybuchy zwykłych wulkanów i mogą zmienić klimat oraz wygląd całej planety. Robin George Andrews przybliża nam to, co naukowcy już wiedzą o superwulkanach i wulkanach, a także pokazuje, jak wiele jeszcze jest do odkrycia. Dowiadujemy się, czym są lawiny piroklastyczne, czarne i białe smokersy oraz fumarole, z których wydobywają się trujące gazy. Autor sugestywnie opisuje najważniejsze erupcje wulkaniczne, które miały wpływ na losy wszechświata. Zabiera nas w emocjonującą wyprawę do różnych zakątków Ziemi, na Księżyc, Marsa i Wenus.

Superwulkany to barwny przewodnik po geologicznych cudach natury i opowieść o śmiałych, a czasem śmiertelnie niebezpiecznych wyczynach naukowców, którzy je badają. Przekonacie się, że wulkany są super!

Czy wiesz, że:
aż 800 milionów osób żyje w odległości mniejszej niż 100 kilometrów od aktywnego wulkanu
wulkanolodzy odkryli niedawno ślady erupcji w Rowie Mariańskim, najgłębszym miejscu na Ziemi
znajdujący się na Marsie Olympus Mons, najwyższy wulkan Układu Słonecznego, jest trzy razy wyższy od Mount Everestu
naukowcy monitorują aktywność podwodnego wulkanu Axial poprzez wielokilometrową sieć kabli, która ciągnie się aż do stałego lądu
pierwsza supererupcja Yellowstone spowodowała utworzenie 300-metrowej warstwy materiału wulkanicznego, która pokryła obszar wielkości Małopolski
energię wybuchów wulkanu Krakatau można porównać do eksplozji aż 200 milionów ton trotylu

Jeśli choć odrobinę intrygują was wulkany, ich erupcje i pasjonujące historie z nimi związane, książka Robina Andrewsa sprawi, że staniecie się wulkanoholikami.

Bartłomiej Krawczyk, popularyzator wulkanów, autor książki Wulkany. Sekrety wysp wulkanicznych
Porywająca książka. Robin George Andrews, pełen entuzjazmu dla tego wybuchowego tematu, barwnie łączy podziemny świat magmy ze światem ludzi i zaprasza czytelnika do zrozumienia tajemnic wulkanów - na Ziemi i daleko poza nią.

Peter Brannen, autor książki Końce świata. Niezwykła opowieść o tym, jak wymierała nasza planeta
Andrews wykonuje znakomitą robotę, tłumacząc skomplikowane kwestie geologiczne w przystępny sposób i formułując żywe opisy sił stojących za aktywnymi i wygasłymi wulkanami. To książka nie tylko pouczająca, ale i zabawna - pisarstwo naukowe w doskonałym wydaniu.

Publishers Weekly

Książka "Superwulkany. Wybuchowe tajemnice Ziemi i innych planet" - Robin George Andrews - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 368 stron i została wydana w 2023 r. Cena 53.67 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.