pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Stulecie chirurgów

Autor książki:

Jurgen Thorwald

Dane szczegółowe:
Wydawca: ZNAK
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 536 s.
Wymiar: 144x205 mm
EAN: 9788324064618
ISBN: 978-83-2406-461-8
Data: 2022-03-22
45.32 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Nowe wydanie niezwykłej opowieści o początkach i dziejach chirurgii [...] Książka brutalnie pokazuje, jakim macaniem w ciemności była chirurgia jeszcze w XIX wieku. Narzędzia, z którymi ma do czynienia narrator, ów żądny wiedzy chirurg z nowego świata, to nóż rzeźnicki, piła, żelazo. Opowiada, jak prowincjonalny lekarz z Kentucky, który ulega błaganiom umierającej pacjentki, wycina jej na żywo ogromną torbiel. Dzielna kobieta wyje psalmy, pod oknem gromadzi się tłum, który grozi mordercy pętlą. Pacjentka przeżywa zabieg, co pozwala także przeżyć chirurgowi. Lekarz ten jednak wkrótce umiera, bo nie znalazł się podobny do niego ryzykant, który wyciąłby mu wyrostek.

[...] Autor opisuje eksperymenty z narkozą. Jeden z jej pionierów, który wykorzystuje do znieczulania gaz rozweselający, nie wytrzymuje kpin środowiska, popełnia samobójstwo. Opowieść kończy się spotkaniem z Louisem Rehnem, chirurgiem z Frankfurtu. W 1896 r. zszywa on serce zranionego chłopca, chociaż znakomitości wiedeńskie oświadczyły niedawno, że chirurg, który by kiedyś tego próbował, na zawsze straci szacunek kolegów. Rehn z lękiem odsłania ów święty organ i widzi, że nie reaguje on gniewem. - Małgorzata Szejnert, Gazeta Wyborcza Jurgen Thorwald - niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk, szczególnie znany z książek opisujących historię medycyny sądowej i II wojny światowej.

Książka "Stulecie chirurgów" - Jurgen Thorwald - oprawa twarda - Wydawnictwo ZNAK. Książka posiada 536 stron i została wydana w 2022 r. Cena 45.32 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.