pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Co to jest życie? Na tropie największej zagadki

Autor książki:

Carl Zimmer

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wyd.: 2023
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 400 s.
EAN: 9788366981669
ISBN: 978-83-6698-166-9
Data: 2023-02-21
38.02 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Z tej książki dowiesz się:
Czy w kosmos wysłano kiedyś tysiąc miniaturowych mózgów
W jaki sposób proste organizmy rozwiązują problemy, nad którymi matematycy głowią się od stuleci
Czy odkrycie radu pozwoliło poznać sekret życia
Jak to możliwe, że po obfitym posiłku wąż tak bardzo powiększa swoje narządy
Mimo że biolodzy zdobyli przez stulecia ogromną wiedzę na temat różnych gatunków i dokonują rzeczy, o których niedawno jeszcze nikomu się nie śniło, to nadal nie potrafią podać definicji życia. Zapytani, jąkają się, zwodzą, kluczą, by wreszcie rozpaczliwie burknąć: Życie jest tym, co JEST, lub bardziej obrazowo wydukać: Bycie żywym to niebycie martwym.

Większość ludzi na pytanie, czy żyją, bez kłopotu odpowiedziałaby twierdząco. Dlaczego więc kryteria życia tak bardzo wymykają się przedstawicielom nauk przyrodniczych Dzięki naszym mózgom szybko dostrzegamy żywych ludzi dookoła, z przedstawicielami innych gatunków idzie nam już jednak trochę gorzej. Biolodzy wskazują na różne cechy, którymi wyróżniają się żyjące istoty : metabolizm, zdolność do gromadzenia informacji, utrzymania homeostazy, reprodukcji, ewolucji.

Carl Zimmer, znakomity popularyzator nauki, autor bestsellera Śmiech ma po matce, wyrusza w poszukiwaniu odpowiedzi na te życiowe pytania: odwiedza laboratoria i jaskinie, karmi węże i eksperymentuje z genami. Pokazuje, jak odmiennie podchodzą do życia różne istoty i jak mgliste i pełne zagadek pozostaje pogranicze życia - zarówno jego początek, jak i koniec.

Cóż, może rację miał zespół Opus, który w latach osiemdziesiątych śpiewał po prostu: Live is life ...

KSIĄŻKI DOBRE NIE TYLKO W TEORII!

Książka "Co to jest życie? Na tropie największej zagadki" - Carl Zimmer - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Poznańskie. Książka posiada 400 stron i została wydana w 2023 r. Cena 38.02 zł. Zapraszamy na zakupy!