pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Studenckie Zapiski Historyczne. Zeszyt 1

Autor książki:

Wiesław Sieradzan

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2003
Oprawa: miękka
Ilość stron: 122 s.
Wymiar: 140x200 mm
EAN: 9788323115458
ISBN: 83-231-1545-1
Data:2001-01-27
Cena wydawcy: 13.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Czasopismo niniejsze pod tytułem: "Studenckie Zapiski Historyczne" nawiązuje w nazwie do najbardziej znanego w Polsce i poza granicami naszego kraju kwartalnika toruńskiego - "Zapiski Historyczne". Zamiarem Redakcji nie jest jednak zawężanie prezentowanych artykułów i innych materiałów tylko do regionu Polski Północnej i krajów nadbałtyckich, które będą stanowić nasz naturalny, główny kierunek badawczy. Pragniemy być pismem o szerszym profilu, poruszającym tematykę z zakresu historii Polski i powszechnej, historii sztuki i stosunków międzynarodowych, co wyraża w pełni strukturę Wydziału Nauk Historycznych UMK.
"Studenckie Zapiski Historyczne" powinny też dokumentować wspomnianą już aktywną działalność kół naukowych w postaci organizowanych konferencji, kursów, wycieczek naukowych, a zwłaszcza corocznych "Dni Historyka". Duże znaczenie dla rozwoju naukowego studentów będą miały przeprowadzane wywiady z nestorami nauki historycznej z Torunia, z Polski i z innych krajów.
Na koniec pragniemy zachęcić Koleżanki i Kolegów z grona studentów Wydziału Nauk Historycznych UMK do włączenia się w realizowanie naszego projektu, a czytelników o życzliwe przyjęcie naszych pierwszych tekstów naukowych, dalekich zapewne jeszcze od pełnej doskonałości warsztatowej.

Książka "Studenckie Zapiski Historyczne. Zeszyt 1" - Wiesław Sieradzan (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 122 stron i została wydana w 2003 r.

Spis treści:

Słowo wstępne - dr hab. Wiesław Sieradzan

I. Artykuły
Dariusz Wiewiórka - Śmierć w oczach wikingów
Katarzyna Leszczyńska - Fragment kwatery ze sceną "Ukrzyżowania" z ołtarza szafiastego z lat 1512-1513, warsztat śląski - Mistrz Pasji Górowskiej
Krzysztaf Kwiatkowski - Początki znaczenia smoleńskiego kierunku operacyjnego (na przykładzie planów i działań armii moskiewskich w pierwszym etapie kampanii 1500 roku wojny moskiewsko-litewskiej 1498 - 1503)
Szymon Gołębiewski - Generał Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski (1824-1887)
Jarosław Centek - Bój pod Waplewem 28 VIII 1914 r. - krwawy epizod z bitwy pod Tannenbergiem

II. Komunikaty i sprawozdania
Sprawozdanie z objazdu naukowego po Podlasiu w dniach 20-25 XI 2002 - (Aleksander Anikowski)
Sprawozdanie z obrad IX Sympozjum AHC-Pl - (Wieslaw Sieradzan)

III. Recenzje i omówienia
Reguła Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, przekład i komentarz Janusz Trupinda, Malbork 2002, ss. 48. (Agata Dobak)
Stanisław Szczur, Historia Polski. Średniowiecze, Kraków 2002, ss. 676. (Wojciech Jóźwiak)
Czerep Stanisław, Łuck 1916, Warszawa 2002, ss. 247. (Jarosław Centek)

IV. Wywiady
Wspomnienia profesora Janusza Małłka o jego Mistrzu profesorze Karolu Górskim. (Dariusz Wiewiórka)