pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
»
»
»
Stroje krakowskie. Historie i mity
książka:

Stroje krakowskie. Historie i mity

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 384 s.
Wymiar: 230x265 mm
EAN: 9788361369370
ISBN: 9788361369370
Data: 2019-02-25
Cena wydawcy: 82.00 złpozycja niedostępna

Stroje krakowskie. Historie i mity - opis książki:

Książka jest rozległą, wieloaspektową i zaskakującą analizą strojów krakowskich. Daje poznać, z jak nieoczywistym, a jednocześnie żywotnym zjawiskiem mamy do czynienia. Praca nad jej powstaniem objęła trzy lata badań prowadzonych w ponad stu miejscowościach w Małopolsce. Badań prowadzonych ze starannością i pasją.

Autorki przekopały się przez ogromny materiał - zbiory muzealne w kraju i za granicą, literaturę przedmiotu, a zarazem nieprzebadane dotąd źródła (np. pamiętniki, rodzinne albumy, doniesienia prasowe, strony internetowe). Poddały refleksji konwencje, w jakich wytwarzano badane materiały oraz konteksty ich użytkowania - polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturowe. Krytyczne podejście do tematu zrodziło ożywcze pytania, odnowiło myślenie, zarysowało nowe horyzonty. Idąc tropem zbiorów, zdjęć, notatek, a także rodzących się intuicji, autorki wyruszyły w teren. Podczas spotkań i rozmów poruszały pamięci, spisywały historie i komentarze. Dowiodły, że temat stroju krakowskiego należy rozpisać na wiele opowieści, co podaje w wątpliwość dotychczasowe ujęcia i rewiduje utarte przekonania.

Książka przedstawia wiarygodny obraz niespotykanej wariantowości strojów krakowskich. Zaświadcza, że temat jest przede wszystkim częścią życia, wyobraźni, kultury, przenikania się mód, wpływów, fascynacji. Dowodzi, że sposób postrzegania strojów krakowskich, ich mityzacja, to poniekąd osobny - także intrygujący - rozdział w historii polskiej mentalności.

Książka Stroje krakowskie. Historie i mity - oprawa miękka - Wydawnictwo Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Książka posiada 384 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Stroje krakowskie. Historie i mity"