pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Nie tylko książki. Ossolińskie kolekcje i ich opiekunowie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ossolineum
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 456 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788365588319
ISBN: 978-83-6558-831-9
Data: 2018-09-04
28.01 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Przez dwieście lat działalności Zakładu Narodowego im. Ossolińskich gromadzono w nim kolekcje, które stanowiły zarówno znaczące zabytki kultury, jak i ważny materiał źródłowy do badań naukowych w podstawowych dziedzinach humanistyki. Niniejsza publikacja zwraca uwagę na nieprzemijającą wartość tej instytucji, jaką tworzą jej zbiory biblioteczne i muzealne; wartość, którą należy doceniać nie tylko w okresie dramatycznych zwrotów historii, ale i w czasie względnej stabilizacji.

Losy ossolińskich kolekcji są materiałem na wiele opowieści - snują je tutaj pracownicy poszczególnych działów i Gabinetu Kartografii. W tomie prześledzić można początki, kształtowanie się i stan obecny najważniejszych zasobów Ossolineum, takich jak: rękopisy, stare druki, wydawnictwa książkowe i prasowe XIX-XXI wieku, dokumenty życia społecznego, kartografia, dzieła sztuki, obiekty numizmatyczne i medalierskie, a wreszcie materiały stanowiące odzwierciedlenie nowych technologii - mikrofilmy czy dokumenty cyfrowe.

Istotnym wątkiem opowieści pracowników jest pamięć o opiekunach owych dó kultury, którzy znacząco wpłynęli na dzieje poszczególnych kolekcji.

"Drugiego lipca 1941 roku dr Kai Mühlmann, specjalny komisarz do spraw zabezpieczenia dzieł sztuki w Generalnym Gubernatorstwie, wymusił na Mieczysławie Gębarowiczu pokazanie ukrywanych od początku wojny rysunków norymberskiego artysty, a następnie orzekł konfiskatę 26 obiektów. Po tej grabieży z pierwotnej "dürerowskiej" kolekcji pozostały w zbiorach jedynie cztery dzieła: "Głowa brodatego starca", "Gołąb dwugłowy" oraz "Maria" i "Anioł" ze sceny "Zwiastowania", uznawane wówczas za kopie lub przypisane innym artystom.

Utrata rysunków Dürera była dla dawnych zbiorów muzealnych w tym czasie stratą najdotkliwszą, ale nie jedyną - z lwowskich muzeów niemieccy urzędnicy wypożyczali do przyozdobienia zajmowanych mieszkań czy biur pojedyncze obiekty (w tym obrazy pochodzące z Muzeum Lubomirskich), które zazwyczaj do tych instytucji już później nie wracały".

Katarzyna Kenc, "Gabinet Grafiki"

Książka "Nie tylko książki. Ossolińskie kolekcje i ich opiekunowie" - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Ossolineum. Książka posiada 456 stron i została wydana w 2018 r. Cena 28.01 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.