pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Straszny Dwór czyli sarmackie korzenie Niepodległej

Autor książki:

Jacek Kowalski

Dane szczegółowe:
Wydawca: PIW
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 520 s.
EAN: 9788306035643
ISBN: 978-83-0603-564-3
Data: 2019-02-06
94.83 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Napisania książki o naszej operze narodowej podjął się profesor Jacek Kowalski, wybitny znawca kultury staropolskiej i laureat prestiżowej Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (za książkę "Sarmacja. Obalanie mitów"). Jego praca ukazuje Moniuszkowską operę od zupełnie innej strony - jako utwór wielowarstwowy. Straszny dwór staje się tu węzłem bogatych treści, aluzji, ukrytych znaczeń, przenoszonych z tradycji i stających się tradycją, które Autor w narracji stylizowanej na gawędę przedstawia czytelnikom. Znajdziemy tu informacje, poparte bogatym rejestrem źródeł, na temat biografii i twórczości kompozytora, historii politycznej, nastrojów społecznych etc., dane na temat organizacji Warszawskich Teatrów Rządowych, estetyki ówczesnych inscenizacji, składu zespołów artystycznych artystów etc. etc. Tu ważnie zastrzeżenie - Autor nie koncentruje się wyłącznie na czasie powstawania i premiery Strasznego dworu - z upodobaniem wybiega a to w przeszłość, a to w przyszłość, pokazując źródła i następstwa pewnych artystycznych i ideowych wyborów dokonanych przez kompozytora i librecistę.

Druga część książki zawiera libretto "Strasznego dworu" w niezwykłej edycji, której - jak pisze Jacek Kowalski - "nigdy nie było". Odzwierciedla ona stan tekstu w chwili przygotowań do prapremiery. Zestawiając ze sobą rękopis libretta pióra Jana Chęcińskiego (on jest podstawą), jego wersję drukowaną (i ocenzurowaną) oraz partyturę utworu, w którą Moniuszko własną ręką wpisywał słowa, autor przywraca "Strasznemu dworowi" kształt, jakiego nigdy nie mieliśmy szansy poznać (od początku zniekształcane przez cenzorów libretto ulegało potem kolejnym, już wykonawczym odkształceniom i modernizacjom). "Nowe" libretto pozwoli czytelnikom poznać tajniki warsztatu kompozytora, który jako maestro całości dzieła modeluje według własnych zamierzeń tekst stworzony przez librecistę. Kolejne partie są na gorąco komentowane przez Autora
Za kolejnymi partiami przygotowanego tak libretta następuje komentarz Autora. "Partie komentarza doskonale - w lekturze - korespondują z rytmem natężenia uwagi i jej słabnięcia, co jest dodatkowym atutem tej swoistej kompozycji, stworzonej przez Autora rozumiejącego rytm gawędy i muzyki. Wiele spostrzeżeń uderza trafnością i oryginalnością", w swojej recenzji maszynopisu książki Jacka Kowalskiego pisze Profesor Elżbieta Nowicka.

Do publikacji została dołączona płyta CD z nagraniem opery Moniuszki z 1965 roku, w wykonaniu m.in. Haliny Słonickiej, Andrzeja Hiolskiego i Bernarda Ładysza.

Książka "Straszny Dwór czyli sarmackie korzenie Niepodległej" - Jacek Kowalski - oprawa twarda - Wydawnictwo PIW. Książka posiada 520 stron i została wydana w 2018 r. Cena 94.83 zł. Zapraszamy na zakupy!