pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
książka:

Stowarzyszenie Posługaczy Publicznych w Krakowie w latach 1886-1945. Dzieje krakowskich posłańców

Dane szczegółowe:
Producent: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Rok wyd.: 2002
Ilość stron: 64 s.
Data: 2010-04-27
Cena wydawcy: 15.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka jest monografią działającego w Krakowie w latach 1886–1945 Stowarzyszenia Posługaczy Publicznych, instytucji oferującej usługi dla mieszkańców Krakowa w branży: transportowej, kurierskiej i dozorującej.
Członkowie tego Stowarzyszenia powszechnie byli nazywani "posłańcami", mówiono o nich również "ekspresi", a także, bardziej romantycznie, "pocztylioni miłości". Często bowiem za ich pośrednictwem zakochani przekazywali sobie dyskretnie listy, bileciki i kwiaty.
Ubiór posługacza stanowiły: bluza niebieska drelichowa z czerwonym kołnierzem, czerwona czapka rogatywka z numerem posługacza i napisem: "Stowarzyszenie Posługaczy".
W Krakowie mieli wyznaczone miejsca stałych dyżurów: na Rynku Głównym: przed Hotelem Drezdeńskim, przed Krzysztoforami, na rogu Szewskiej, przed Kościołem Św. Wojciecha, na Placu Dominikańskim, na dworcu kolejowym, przed Pocztą Główną, na Stradomiu, na Placu Matejki przed Hotelem Lwowskim, przy wylocie ulicy Szewskiej i Karmelickiej.
Monografia została napisana na podstawie materiałów archiwalnych odkrytych w 1974 roku w Pałacu "pod Krzysztofory" w nieczynnym od lat szybie windy. Zawiera pełny wykaz odnalezionych materiałów. Jest ilustrowana fotografiami: dawnego Krakowa, dla zobrazowania tła historycznego działalności Stowarzyszenia, i zdjęciami z nim związanych obiektów muzealnych, będących własnością Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Książka "Stowarzyszenie Posługaczy Publicznych w Krakowie w latach 1886-1945. Dzieje krakowskich posłańców" - Maria Kwaśnik - Wydawnictwo Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Książka posiada 64 stron i została wydana w 2002 r.