pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Średniowieczne herezje dualistyczne na Bałkanach. Źródła słowiańskie. Series Ceranea. Tom 1

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wyd.: 2015
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 268 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788379699162
ISBN: 978-83-7969-916-2
Data: 2016-02-18
Cena wydawcy: 47.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pierwszy tom "Series Ceranea" stanowi dwujęzyczne komentowane wydanie antologii słowiańskich tekstów źródłowych: składa się na niego 15 tekstów z dziejów herezji dualistycznych na Bałkanach różnych gatunkowo, stylistycznie i objętościowo. Całość poprzedza studium wstępne zawierające szczegółowy przegląd historii neomanichejskich herezji dualistycznych oraz wnikliwą analizę doktryny bogomilskiej w kontekście innych religijnych ruchów dysydenckich.

Do czego porównamy heretyków? Czy do kogoś ich upodobnimy? Gorsi są bowiem od głuchych i ślepych bożków, ponieważ idole są z kamienia i drzewa, nie widzą ani nie słyszą. Heretycy, mając myśli człowiecze, z własnej woli ukamienowali się, nie poznawszy prawdziwej nauki. Lecz czy do demonów ich porównać? Gorsi są od demonów. Demony bowiem boją się krzyża Chrystusowego, heretycy zaś rąbią krzyże i t worzą z nich swoje narzędzia. Demony boją się oblicza Pana namalowanego na desce; heretycy zaś nie kłaniają się przed ikonami, ale nazywają je bożkami.

Kosma Prezbiter, Mowa polemiczna przeciwko heretykom

Książka "Średniowieczne herezje dualistyczne na Bałkanach. Źródła słowiańskie. Series Ceranea. Tom 1" - Georgi Minczew, Małgorzata Skowronek, Jan M. Wolski (red.) - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Książka posiada 268 stron i została wydana w 2015 r.