pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Spory wokół teorii sekularyzacji
Tytuł książki:

Spory wokół teorii sekularyzacji

Autor książki:

Katarzyna Zielińska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Nomos
Rok wyd.: 2009
Oprawa: miękka
Ilość stron: 296 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788360490716
ISBN: 978-83-6049-071-6
Data: 2009-03-06
32.43  37.80  5.37 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h
Katarzyna Zielińska – doktor socjologii oraz absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół socjologicznych teorii religii oraz na zagadnień społeczno-kulturowej tożsamości płci. Jest autorką licznych publikacji w czasopismach i pracach zbiorowych, należy do krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych. Od kilku lat jest związana z Instytutem Socjologii oraz Instytutem Europeistyki UJ.

Autorka szczegółowo analizuje tytułowe spory wokół teorii sekularyzacji. Warto podkreślić trzy najogólniejsze konstatacje, jakie wyłaniają z prowadzonych rozważań: teorie sekularyzacji zdaniem autorki uformowały paradygmat rozumienia religii w znaczeniu, jakie nadał temu pojęciu Kuhn. W obrębie paradygmatu daje się zidentyfikować ogromna rozmaitość sposobów rozumienia tak religii jak i sekularyzacji. I po trzecie - paradygmat zachowuje swoją nośność interpretacyjną w dzisiejszych czasach. Z tych też powodów, i z kilku innych, można powiedzieć że Katarzyna Zielińska znakomicie porządkuje materiał, sytuując się z recenzowaną książką z jednej strony na gruncie socjologii religii a z drugiej - socjologii wiedzy.
Z recenzji prof. Marii Flis

Publikacja Katarzyny Zielińskiej podejmuje zagadnienia, które w polskiej literaturze socjologicznej nie są całościowo opracowane. Chodzi o systematyczną analizę założeń paradygmatu sekularyzacji oraz trwającej od kilkudziesięciu lat debaty na jej temat. Jest to próba rekonstrukcji jego elementów składowych oraz procesu budowania, stabilizowania i ewolucji podejścia sekularystycznego w socjologii religii. (...) Polskiej socjologii religii potrzebne jest takie studium. Niewiele jest też tego typu opracowań w socjologicznej literaturze światowej.
Z recenzji ks. prof. Janusza Mariańskiego

Książka "Spory wokół teorii sekularyzacji" - Katarzyna Zielińska - oprawa miękka - Wydawnictwo Nomos. Książka posiada 296 stron i została wydana w 2009 r. Cena 32.43 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Katarzyna Zielińska - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Bóg - człowiek - świat wartości - okładka książki

Bóg - człowiek - świat wartości

Małgorzata Gwarny (red.), Iwona M. Perkowska (red.)
Produkty podobne:
Teologia w przyszłości - okładka książki

Teologia w przyszłości

Krzysztof Hochman
Dramat religijny Tołstoja - okładka książki

Dramat religijny Tołstoja

Radosław Romaniuk
Teizm, ateizm, religia. Najnowsze - okładka książki

Teizm, ateizm, religia. Najnowsze spory w anglosaskiej...

Piotr Gutowski, Marcin Iwanicki (red.)