pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Sport w świecie islamu. Religia - rozrywka - polityka

Autor książki:

Katarzyna Górak-Sosnowska

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: SAW Smak Słowa
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 320 s.
Wymiar: 164x235 mm
EAN: 9788364846809
ISBN: 978-83-6484-680-9
Data: 2017-01-05
24.66 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Świat islamu i sport? Dla przeciętnego polskiego odbiorcy, nawet tego, który cokolwiek czyta, to jakaś niedorzeczność. Muzułmanie co najwyżej zajmują się sportowo terroryzmem. Taki obraz serwują nam w pierwszym rzędzie politycy, a za nimi zaraz dziennikarze z Bożej łaski.

Wśród całej gamy skojarzeń, jakie przywołuje współczesny świat islamu, nie ma z pewnością sportu. Co więcej, wydaje się, że spośród wszystkich religii to właśnie islam jest najmniej przychylny uprawianiu sportu przez swoich wyznawców. Dowodów widzimy aż nadto - ograniczenia związane z ubiorem kobiet, post w miesiącu Ramadan, który może negatywnie przekładać się na sportowe osiągnięcia, czy wreszcie - w zakresie twardych danych - stosunkowo skromna liczba medali olimpijskich zdobywanych przez reprezentantów państw muzułmańskich.

To wszystko nie oznacza jednak, że muzułmanom sport jest obcy i że nie można łączyć islamu i sportu. Wręcz przeciwnie, wystarczy przyjrzeć się miejscu, w którym narodził się islam. Surowe warunki geograficzne Półwyspu Arabskiego zachęcały wręcz pierwszych muzułmanów do aktywności fizycznej - osoba, która nie była wystarczająco silna i sprawna fizycznie mogła nie przeżyć bez wsparcia innych. Podobnie mobilizująco działał system plemienny, który poprzez rywalizację między plemionami, a nierzadko i otwartą walkę, sprzyjał rozwijaniu kunsztu różnych stylów walki.

O tym, że piłka nożna dziś jest w świecie arabskim popularna, wiemy wszyscy. Ale że rozpala emocje polityczne jak w Ameryce Łacińskiej, nie mieliśmy pojęcia. Tymczasem tak - co jasno wynika z opowieści Marianny Chlebowskiej o politycznych funkcjach piłki nożnej w Egipcie i Jordanii oraz z prezentacji futbolu syryjskiego przez Magdalenę Rozenek.

Z recenzji prof. Janusza Daneckiego

Książka "Sport w świecie islamu. Religia - rozrywka - polityka" - Katarzyna Górak-Sosnowska (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo SAW Smak Słowa. Książka posiada 320 stron i została wydana w 2016 r. Cena 24.66 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.