pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Specłagier NKWD nr 2 w Poznaniu. Dokumenty

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań
Rok wyd.: 2009
Oprawa: twarda
Ilość stron: 167 s.
Wymiar: 165x205 mm
EAN: 9788392513971
ISBN: 978-83-925139-7-1
Data: 2010-03-15
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Są takie miejsca, również w Wielkopolsce, które zapomniane powinny być przywrócone zbiorowej pamięci. Tak jest z miejscami, które były wykorzystywane przez Sowietów, a zwłaszcza przez sowieckie siły bezpieczeństwa - Smiersz czy NKWD - takimi jak Specłagier nr 2 NKWD w Poznaniu przy ul. Słonecznej. Obóz ten był rzeczywistością 1945 roku w Poznaniu. Postęp cywilizacyjny wymazał już widoczne pozostałości po tym obozie z panoramy stolicy Wielkopolski. Należy przywrócić właściwe znaczenie tym historycznym wydarzeniom, które przez lata całe określano mianem "wyzwolenia”.
Mamy nadzieję, że publikacja ta pozwoli na utrwalenie i zapisanie tego miejsca oraz epizodu z dziejów Poznania i Wielkopolski w zbiorowej świadomości współczesnych, a zwłaszcza młodych poznaniaków. Niektórym przypomni, a innym uświadomi również to, czego wielu nie pamięta lub nie chce pamiętać. Jest to tym bardziej istotne, iż niewiele wiemy o miejscach, w których Sowieci dokonywali zbrodni, tak mało dokumentów na ten temat zachowało się w polskich archiwach. To, co zaprezentowaliśmy w naszej publikacji, jest tego stanu dobitnym potwierdzeniem.
Ze wstępu dr. Waldemara Handkego

Książka "Specłagier NKWD nr 2 w Poznaniu. Dokumenty" - Waldemar Handke, Rafał Kościański, Grzegorz Barczykowski (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań. Książka posiada 167 stron i została wydana w 2009 r.