pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Sól ziemi

Autor książki:

Józef Wittlin

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Literatury
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 392 s.
EAN: 9788367170178
ISBN: 978-83-6717-017-8
Data: 2022-08-10
21.55 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Nowe wydanie krytyczne "Soli ziemi" Józefa Wittlina pozwala na nowo odkryć tę zajmującą prozę. W wielogłosowej powieści autor podejmuje ironiczno-gorzkie rozważania na temat natury ludzkiej, wojny czy kryzysów w kulturze. Zwłaszcza ta ostatnia perspektywa nadal przyciąga, wciąż jest intelektualnie atrakcyjna i nieodmiennie aktualna. Nowe wydanie to prawdziwa perła dla fanów pisarza i XX-wiecznej prozy.

Bogusław Bakuła proponuje oryginalne i nowoczesne odczytanie utworu w kontekście współczesnych badań nad literaturą postkolonialną i dyskursem maskulinistycznym; umiejscawia też "Sól ziemi" na tle współczesnej tej powieści literatury o tematyce galicyjskiej, ukazując jej nowatorskość na wielu poziomach; pasjonująco przedstawia także kontekst, dzięki któremu "Sól ziemi" może być włączona do współczesnych rozważań na temat Galicji, monarchii Austro-Węgierskiej i stanu kultury w przededniu Wielkiej Wojny. Bogaty i przystępny aparat przypisów umożliwia współczesnemu czytelnikowi pełniejszy odbiór bogatego świata powieści osadzonej u schyłku czasów monarchii habsburskiej.

Ta edycja wzbogacona została o fragment niedokończonej drugiej części trylogii "Powieść o cierpliwym piechurze" pod tytułem "Zdrowa śmierć" (wydanie za pierwodrukiem w paryskiej Kulturze w 1972 roku z poprawkami językowymi oraz komentarzem Bogusława Bakuły) oraz o późniejsze teksty Wittlina: "Mały komentarz do Soli ziemi" z Wiadomości Literackich (1936, nr 6) oraz "Postscriptum do Soli ziemi " po 35 latach z paryskiej Kultury (1971, nr 3) - dzięki czemu czytelnik zyskuje wgląd w ewolucję myśli pisarza na przestrzeni czterech dekad.

Książka "Sól ziemi" - Józef Wittlin - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Literatury. Książka posiada 392 stron i została wydana w 2022 r. Cena 21.55 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.