pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Teksty rozproszone. Tom 1

Autor książki:

Józef Wittlin

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Literatury
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 556 s.
EAN: 9788366765528
ISBN: 978-83-6676-552-8
Data: 2023-02-07
pozycja niedostępna

Opis książki:

Niniejsza książka to zbiór tekstów, który nazwać by można cieniem czy sobowtórem kanonicznego "Orfeusza w piekle XX wieku". Weszły w jej skład wypowiedzi, które nie znalazły się w owym eseistycznym opus magnum i które siłą rzeczy pozostają w jego cieniu, nawet jeżeli były już wcześniej przedrukowywane w wydaniach książkowych. Są to wypowiedzi rzadziej komentowane i z całą pewnością mniej znane, choć głębią myśli i wyrazu nierzadko dorównują one tym pomieszczonym w "Orfeuszu ".

Opublikowano w tej edycji teksty, które wtórują "Orfeuszowi ", dopowiadają zawarte w nim myśli albo ukazują drogę dochodzenia pisarza do wyrażonych tam sądów i przekonań. Lektura zebranych tu artykułów pozwala szybko uzmysłowić sobie, że podejmowane przez Wittlina decyzje o tym, które teksty włączyć do "Orfeusza ", a z których zrezygnować, nie były uzależnione od jakości i ważkości szkiców. Wiele prezentowanych tutaj tekstów rozproszonych to utwory znakomite, wiele z nich to również wypowiedzi niezwykle ważne i sam autor musiał zdawać sobie z tego sprawę. Przypuszczać należy raczej, że do niektórych esejów czy recenzji niewłączonych do "Orfeusza ".

Wittlin po prostu nie miał dostępu w chwili układania całości wyboru, pozostawał wszak w warunkach emigracyjnego odcięcia od bibliotecznych źródeł krajowych. Z kolei inne teksty, pisane już w Ameryce, wymagałyby tłumaczenia z języka angielskiego albo wydawały się - być może - silnie związane z miejscem pierwodruku i nie zostały uznane za dość wymowne w izolacji od oryginalnego kontekstu.

Książka "Teksty rozproszone. Tom 1" - Józef Wittlin - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Literatury. Książka posiada 556 stron i została wydana w 2022 r.