pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Słownik biograficzny uczonych Żydów Polskich XVI, XVII i XVIII wieku

Autor książki:

Mathias Bersohn

Dane szczegółowe:
Wydawca: Armoryka
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 76 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788379507504
ISBN: 978-83-7950-750-4
Data: 2022-06-15
29.39 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 7 dni

Opis książki:

Praca zawiera życiorysy uczonych Żydów, urodzonych lub zamieszkałych w Polsce lub też w dawnej Polsce w XVI, XVII i XVIII wieku. Dzieło upamiętniające sylwetki osób, które życiem i praca przyczyniły się do rozwoju nauki.

Ze wstępu: Praca niniejsza zawiera życiorysy uczonych Żydów urodzonych w Polsce lub też w dawnej Polsce zamieszkałych w XVI, XVII i XVIII wieku. Wątpimy, czy należy bliżej uzasadniać potrzebę i korzyści tego rodzaju dzieła, które jedynie może nam dać dostępną skalę do sprawiedliwego mierzenia rozwoju cywilizacyjnego każdego narodu. Tym szacowniejszym, zdaje się nam, jest zachowanie od niepamięci każdego zasłużonego imienia w literaturze, którą dając dowody dziwnej zaiste żywotności i rozwijając się od setek lat równorzędnie z literaturami europejskimi, stanowi dotychczas u nas niedostępną, prawie egzotyczną krainę. W istocie rzecz godna zastanowienia, że Żydzi, nie tylko pozbawieni w Europie wszystkich praw politycznych i społecznych, niepewni ani dnia swego, ani godziny, wydają jednak szereg mężów, którzy, nie czując, że pod stopami chwieje im się ziemia, ze spokojem filozoficznym poświęcają swój czas i życie rozwiązywaniu zawiłych kwestii dogmatycznych, rozwijaniu zasad wiary, teologii i filozofii, które głównie są przyczyną ich nieszczęść i prześladowań. Miłują właśnie nad wszystko tę wiedzę, która ich poniekąd pozbawia życia. W tych warunkach powstała literatura, ma chyba prawo na wszechstronne zbadanie i bliższe zapoznanie się z jej rozwojem, a jej twórcy zasługują na uratowanie od niepamięci i wyprowadzenie na szeroką arenę wszechludzkiej kultury.

Książka "Słownik biograficzny uczonych Żydów Polskich XVI, XVII i XVIII wieku" - Mathias Bersohn - oprawa miękka - Wydawnictwo Armoryka. Książka posiada 76 stron i została wydana w 2022 r. Cena 29.39 zł. Zapraszamy na zakupy!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]