pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Srebro i władza. Trybuty i handel dalekosiężny a kształtowanie się...
Tytuł książki:

Srebro i władza. Trybuty i handel dalekosiężny a kształtowanie się państwa piastowskiego i państw sąsiednich

Autor książki:

Dariusz Adamczyk

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 442 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788301201241
ISBN: 978-83-0120-124-1
Data: 2018-10-11
55.14  59.00  3.86 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Przez około 300 lat miliony arabskich, a następnie niemieckich i anglosaskich monet docierały do Europy Wschodniej i Północnej, wpływając istotnie zarówno na ekonomiczny, jak i na społeczno-polityczny rozwój tych obszarów. Srebro stało się wtedy strategicznym instrumentem władzy, który Piastowie oraz inne kształtujące się dynastie chciały poddać swojej kontroli czy nawet zmonopolizować. Gromadzenie i dystrybucja kruszców pozwalały opłacić drużyny wojowników i pozyskać politycznych klientów, służyły więc konsolidacji i stabilizacji panowania.

W związku z tym pojawia się wiele pytań: jak potrzeba zdobycia dó i niewolników, których można było wymienić na srebro, stymulowała ekspansję wczesnych państw? W jakim zakresie nowe dynastie ściągały trybuty już w formie kruszcu? I w końcu, jak reagowały one na przesunięcia zasięgu importu monet oraz jego załamania? Autor bada temat w szerokiej perspektywie chronologicznej i geograficznej na podstawie skarbów, źródeł pisanych oraz archeologicznych wykopalisk. Analiza materiału sugeruje, że geneza państw w Europie Środkowej i Wschodniej daje się wyjaśnić tylko przy uwzględnieniu (trans)kontynentalnych powiązań i kontaktów.

Monografia naukowa powstała w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie i stała się podstawą habilitacji autora na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Gottfrieda Wilhelma Leibniza w Hanowerze. Jej pierwsze wydanie ukazało się w języku niemieckim w 2014 r. w Wiesbaden nakładem wydawnictwa Otto Harrassowitz.

Książka "Srebro i władza. Trybuty i handel dalekosiężny a kształtowanie się państwa piastowskiego i państw sąsiednich" - Dariusz Adamczyk - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 442 stron i została wydana w 2018 r. Cena 55.14 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Dariusz Adamczyk - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Nauki pomocnicze historii - okładka książki

Nauki pomocnicze historii

Józef Szymański
Skrwawione ziemie - okładka książki

Skrwawione ziemie

Timothy Snyder
Armia Krajowa w dokumentach 1939-1945. - okładka książki

Armia Krajowa w dokumentach 1939-1945. Tom I cz....

Eugenia Maresch, Andrzej Suchcitz, Heide Pirwitz-Bujnowska, Krzysztof Bożejewicz, Waldemar Grabowski (red.)
Produkty podobne: