pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Pensjonat - okładka książki
Pensjonat pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Ślicznotka doktora Josefa
książka:

Ślicznotka doktora Josefa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Jacek Santorski
Rok wyd.: 2006
Oprawa: miękka
Ilość stron: 285 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788360207468
ISBN: 83-6020-746-1
Data: 2008-11-23
pozycja niedostępna

Ślicznotka doktora Josefa - Zyta Rudzka - opis książki:

Przejmująca opowieść o losach mieszkańców pensjonatu, ich starzeniu się, przemijaniu. Ironiczna i błyskotliwa, sensualna i plastyczna.
Pensjonariusze licytują się egzotycznymi chorobami, dziećmi w Ameryce, wykształceniem, flirtują, uciekają, wspominają smak czereśni i czasy wojny, które wciąż wydają im się bliskie, pełne urody. Czasy, kiedy smak był słodszy, a trwa zieleńsza. Rozliczają się z życiem, które powoli uchodzi i wiecznie czekają na dzieci, które prawie nigdy ich nie odwiedzają.
To powieść o pamięci, spełnionych i niespełnionych miłościach, o kruchej granicy między dobrem i złem. Ale także śmiałe i niespotykane w literaturze spojrzenie na istotę ciała, które zarazem zbawia i zdradza.
"Ślicznotka doktora Josefa" dotyka najtrudniejszych tematów, które każdy z nas musi oswoić. I robi to bezlitośnie, na strunie najwyższej, ale i z humorem, czasem rubasznym, ale częściej subtelnym, pełnym zadumy. Nie pozostawia obojętnym, oburza, ale i uwodzi.
Początek upalnego lata, dom starców i jego mieszkańcy - to sceneria najnowszej powieści Zyty Rudzkiej. Tu każdy dzień zaczyna się i kończy tak samo. Pozornie nic już nie może się wydarzyć. Pozornie - bo tu aż kipi od życia. Pensjonariusze licytują się egzotycznymi chorobami i wykształceniem, piszą petycje, flirtują, uciekają, czekają na dzieci, które nigdy ich nie odwiedzają, tęsknią za smakiem czereśni, wspominają pieszczoty dawnych kochanek i kochanków. A przede wszystkim rozliczają się z przeszłością. Starość bowiem - jak pisze autorka - ujawnia to, co skrywamy przez całe życie. Tytułowa bohaterka powieści, Pani Czechna, jako dwunastoletnia dziewczynka była poddana eksperymentom medycznym w Auschwitz. Specyficzna, dramatyczna, pełna dwuznaczności relacja, jaka łączyła ją z doktorem Josefem Mengele, naznaczyła ją w sposób nieodwracalny.
"Ślicznotka doktora Josefa" to powieść o przemijaniu, pamięci, kruchej granicy między dobrem a złem. Ale przede wszystkim śmiałe i niespotykane w literaturze spojrzenie na istotę ciała, które zarazem zbawia i zdradza; protest przeciwko fetyszyzacji młodości i wykluczeniu starości i śmierci z przestrzeni publicznej. Książka Rudzkiej wpisuje się w krąg poszukiwań, żywych zwłaszcza na gruncie plastyki, artystów takich jak Katarzyna Kozyra czy Paweł Althamer, którzy kompromitują konwencjonalne i wyidealizowane wyobrażenie ciała w kulturze wysokiej i masowej, poprzez ukazanie ułomnej cielesności konkretnych ludzi, zdeformowanych chorobą i procesami starzenia.
"Ślicznotka doktora Josefa" to sensualna, plastyczna proza, połączenie dosadności, specyficznego humoru i liryzmu. Autorka w mistrzowski sposób, przede wszystkim za pomocą soczystych dialogów, kreśli portrety swoich bohaterów. Stanowczo, odważnie, ale też z niezwykłą wrażliwością zmusza czytelnika do dotknięcia trudnych tematów, które każdy z nas musi oswoić.

Książka „Ślicznotka doktora Josefa” - oprawa miękka - Wydawnictwo Jacek Santorski.

Książka posiada 285 stron i została wydana w 2006 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Ślicznotka doktora Josefa"
Zyta Rudzka - autor m.in.:
Krótka wymiana ognia - okładka książki
Krótka wymiana ognia Zyta Rudzka;
Mykwa - okładka książki
Mykwa Zyta Rudzka;
Białe klisze - okładka książki
Białe klisze Zyta Rudzka;