pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Ślązaczki. Od Kopciuszka śląskiego do miliarderki z Ustronia
książka:

Ślązaczki. Od Kopciuszka śląskiego do miliarderki z Ustronia

Dane szczegółowe:
Wydawca: Scholar
Rok wyd.: 2019
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 358 s.
EAN: 9788365390455
ISBN: 978-83-6539-045-5
Data: 2019-09-03
Cena wydawcy: 46.20 złpozycja niedostępna

Ślązaczki. Od Kopciuszka śląskiego do miliarderki z Ustronia - Jan Cofałka - opis książki:

Wywodzący się ze Śląska Jan Cofałka - czując potrzebę przybliżania rodakom regionu, z którego wyrasta (przyłapuję się tu na podwójnym znaczeniu tego słowa: wyrasta w rozumieniu pochodzenia rodzinnego, kulturowego, jak i wychodzenia skądś i wchodzenia w nowe rzeczywistości), dodaje do tomów o współziomkach kolejny - już szósty, tym razem o nieprzeciętnych kobietach.

Zasług Jana Cofałki na tym polu nie sposób przecenić. Oceniając poprzednie tomy, podnosili je m.in. pisarz Wiesław Myśliwski, reżyser i pisarz Kazimierz Kutz oraz uczeni zarówno pokolenia średniego (prof. Jan Miodek, prof. Stanisław S. Nicieja), jak i najmłodszego (prof. Lech M. Nijakowski). A więc - przede wszystkim na pochwałę zasługuje inicjatywa kontynuacji zamysłu poprzez przybliżenie sylwetek płci często grzecznościowo emablowanej, ale naprawdę traktowanej przez mężczyzn - najdelikatniej ujmując - protekcjonalnie, widoczne przede wszystkim na płaszczyźnie życia ekonomicznego i politycznego. Na szczęście stosunkowo najmniej w życiu artystycznym.

Ukazane przez Jana Cofałkę sylwetki kobiet nieprzeciętnych ujawniają, że osiągając sukcesy na wybranych polach, można swoim życiem przełamywać stereotypy dotyczące płci. Odbywa się to niestety nieraz dużym kosztem To ważny głos w debacie o społeczeństwie żyjącym nad Wisłą i Odrą. (...) Dzieło Jana Cofałki stanowi potwierdzenie realizacji marzeń pokoleń ludzi tej Ziemi! Przywołam tu słowa, które Paweł Kwoczek spod Prudnika skierował (w sytuacji skrajnego zagrożenia życia w obozie koncentracyjnym Buchenwald) do współtowarzysza niedoli Józefa Kachla w imieninowych życzeniach: "Tylko w łączności z Polską - o tym jestem przekonany - lud śląski może rozwinąć swoje niepospolite zalety rozumu i serca, charakteru i wielostronnego uzdolnienia artystycznego".

z recenzji prof. Michała Lisa

Książka „Ślązaczki. Od Kopciuszka śląskiego do miliarderki z Ustronia” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Scholar.

Książka posiada 358 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Ślązaczki. Od Kopciuszka śląskiego do miliarderki z Ustronia"
Jan Cofałka - autor m.in.:
Ślązacy w świecie - okładka książki
Ślązacy w świecie Jan Cofałka;
Ślązacy i Kresowiacy - okładka książki
Ślązacy i Kresowiacy Jan Cofałka;
Ślązacy w Warszawie - okładka książki
Ślązacy w Warszawie Jan Cofałka;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Między Panem a Plebanem - okładka książki
Między Panem a Plebanem Adam Michnik, ks. Józef Tischner, Jacek Żakowski