pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Skrzynecki. Demiurg i wizjoner

Autor książki:

Monika Wąs

Dane szczegółowe:
Wydawca: Mando
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 320 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788327715791
ISBN: 978-83-2771-579-1
Data: 2018-06-05
27.30  39.90  12.6 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

Skrzynecki. Demiurg i wizjoner - opis książki:

Wizjoner, który wymyślił życie. Nie tylko swoje.

Pierwsza pełna biografia Piotra Skrzyneckiego.

Spadł z nieba prosto na Rynek, wymyślony przez Stwórcę na pocieszenie znękanych szarością i komunizmem krakowian. Gdy złamał nogę, trafił do mieszkania przyjaciółki przy Placu na Groblach. Zasiedział się tam na dwadzieścia dwa lata. Zajął się "robieniem kultury na wodociągach", prowadząc amatorskie teatry przy zakładach pracy w Nowej Hucie. A potem była już przede wszystkim Piwnica pod Baranami - osobny, baśniowy świat, którego był zwariowanym architektem (tu rozpoczęła się wielka kariera Ewy Demarczyk albo Zbigniewa Preisnera).

Monika Wąs (autorka biografii Dymny. Życie z diabłami i aniołami) przez wiele lat utrzymywała kontakt ze Skrzyneckim. Dotarła do artystów żywo wspominających legendarną postać polskiego życia kulturalnego i towarzyskiego. Są wśród nich Grzegorz Turnau, Jan Nowicki, Zygmunt Konieczny czy Zbigniew Preisner. Zdążyła porozmawiać również z Anną Szałapak.

Co skrywał w sobie brodaty "reżyser własnego życia"? Kim był wrażliwiec przesiadujący długie godziny pod prysznicem? Jak zmagał się z rzeczywistością szalony demiurg szukający wciąż artystycznego spełnienia?
Biografia Piotra Skrzyneckiego to opowieść o Artyście Spełnionym, mimo braku jakichkolwiek na to dowodów. Monika Wąs stworzyła wirtuozowski i nieprzenikniony portret Piotra S. Jan Kanty Pawluśkiewicz
Piotr był i znikał, i każdy miał wrażenie, że akurat jemu poświęcił dużo czasu i uwagi. To był błyskotliwy erudyta, który mógł zostać, kim chciał, a został Piotrem Skrzyneckim. Grzegorz Turnau
On wychowywał, nie wychowując. Dawał przykład z siebie. Czułeś momentalnie, ile jesteś wart. Zbigniew Preisner

Książka "Skrzynecki. Demiurg i wizjoner" - Monika Wąs - oprawa twarda - Wydawnictwo Mando. Książka posiada 320 stron i została wydana w 2018 r. Cena 27.30 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]