pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji

Dane szczegółowe:
Wydawca: Muza
Rok wyd.: 2017
Oprawa: twarda
Ilość stron: 512 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788328704657
ISBN: 978-83-2870-465-7
Data: 2017-03-27
34.37 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Wrzesień 1939 roku był dla wielu gwiazd polskiego filmu przedwojennego ostatnim aktem w ich karierze. W obliczu zupełnie nowej dramatycznej rzeczywistości niemało artystów zdecydowało się na emigrację. Tam zderzyli się z prozą życia, daleką od tej w przedwojennej Polsce. Niestety, niemal wszyscy odeszli w zapomnieniu tysiące kilometrów od ojczyzny.

Książka przypomina polskie aktorki filmowe, które zmarły na emigracji. Są to: Renata Radojewska, występowała m.in. w "Zapomnianej melodii", zmarła w Nowym Jorku, nie miała dzieci, nie wiadomo gdzie jest pochowana; Tamara Wiszniewska, zagrała m.in. w "Trędowatej", "Ordynacie Michorowskim", "Dziewczętach z Nowolipek", zmarła w Rochester, żyje jej córka Irena Race i wnuki; Nora Ney, fenomen polskiego kina przedwojennego, wystąpiła m.in. w filmach: "Gorączka złotego", "Policmajster Tagiejew", "Głos pustyni", "Doktór Murek", zmarła w 2003 roku w Encinitas w Kalifornii, żyje córka Joanna Ney; Zofia Nakoneczna, nie miała szczęścia, zaginęły wszystkie filmy, w których zagrała, w USA przez pewien czas występowała w Polskim Teatrze Artystów, zmarła w 1979 roku, nie została żadna pamiątka po utalentowanej aktorce i jej mężu, potentacie prasowym z Krakowa Mieczysławie Dobiji, małżeństwo nie miało dzieci, rozmyła się historia ich życia.; Lena Żelichowska, zaliczana do największych gwiazd filmu i teatru, była wszechstronna, wystąpiła m.in. w filmach: "Granica", "Żołnierz królowej Madagaskaru", "O czym marzą kobiety", "Szpieg w masce", żona malarza Stefana Norblina, zmarła w 1958 roku, żyje jej syn Andrzej Norblin. Prochy aktorki i jej męża zostały sprowadzone do Polski i złożone na warszawskich Starych Powązkach (2012 rok); Janina Wilczówna, zagrała m.in. w filmach: "Bolek i Lolek" i "Doktór Murek", zmarła w 1979 roku w Dallas. Ostatnia bohaterka książki to Jadwiga Smosarska, jej biografia jest ogólnie znana, autor publikacji wypełnił pewną lukę w emigracyjnym życiu aktorki przedstawiając jej korespondencję z Janem Lechoniem.

W 2015 roku Grzegorz Rogowski podjął się niebywałego zadania, w poszukiwaniu śladów życia bohaterek przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie gwiazd polskiego ekranu. Zaproszony przez autora do współpracy filmograf Michał Pieńkowski, w rozdziale otwierającym publikację szuka odpowiedzi na pytanie: Jak wyglądała droga przyszłych artystek do kariery? W końcowej części książki pisze o dorobku polskiego kina międzywojennego i pracach nad jego dokumentacją. Książka jest obszerną opowieścią o kulisach życia teatralnego i filmowego w międzywojennej Polsce.

Książka "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji" - Grzegorz Rogowski, Michał Pieńkowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Muza. Książka posiada 512 stron i została wydana w 2017 r. Cena 34.37 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.