pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Sędzia w Auschwitz. Sędzia SS Konrad Morgen i jego walka z korupcją...
Tytuł książki:

Sędzia w Auschwitz. Sędzia SS Konrad Morgen i jego walka z korupcją oraz nielegalnymi

Autor książki:

Ruth Rendell

Dane szczegółowe:
Wydawca: Replika
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Twarda z obwolutą
Ilość stron: 336 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788376746746
ISBN: 978-83-7674-674-6
Data: 2018-08-06
35.76  49.90  14.14 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Sędzia w Auschwitz. Sędzia SS Konrad Morgen i jego walka z korupcją oraz nielegalnymi - opis książki:

Gdzie leży granica pomiędzy sprawiedliwością a obłudą?
Badając sprawę pewnej paczki ze złotem, wysłanej przez jednego z techników z obozu koncentracyjnego Auschwitz do żony, Konrad Morgen przekonał się, że tego typu praktyki to codzienność. Przechwycona przesyłka okazała się wierzchołkiem góry lodowej nielegalnego procederu kradzieży, korupcji i przemytu, rozgrywającego się w obozach. Na miejscu, w Auschwitz, Morgen zaobserwował także, iż załoga obozu regularnie dopuszcza się samowolnych zbrodni na więźniach. W cieniu pracujących pełną parą komór gazowych postanowił więc tropić owe "nielegalne" morderstwa.

Przenosząc się na kolejne placówki z rozkazu Reichsführera SS Heinricha Himmlera, Morgen wizytuje także inne obozy na obszarach mu podległych: Hertogenbosch/Vught, Kraków Płaszów, Majdanek. Bada przypadek aresztowanego w KL Buchenwald Karla Kocha i jego zboczonej żony Ilse. Za jego sprawą Koch zostaje ostatecznie skazany na śmierć i trafia przed pluton egzekucyjny na tydzień przed zajęciem obozu przez Amerykanów.

Z ośmiuset wszczętych przez Morgena spraw dwieście kończy się wyrokami skazującymi, pięć wniosków o wszczęcie sprawy wobec komendantów umorzono.

Po wojnie Morgen występuje jako świadek w głośnych procesach zbrodniarzy wojennych, m.in. w procesach norymberskich i w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie nad Menem. W czasie procesu w Norymberdze określa SS jako praworządną organizację, która nie miała nic wspólnego z zagładą Żydów?
Kevin Prenger
Urodził się w 1980 roku, mieszka w Holandii. Jest redaktorem naczelnym Go2War2.nl, największego holenderskiego portalu poświęconego II wojnie światowej.

W swym dorobku autorskim posiada liczne artykuły zamieszczane m.in. w portalu Historiek.net oraz czasopiśmie "Wereld in Oorlog" ("Świat w stanie wojny").

Przez swoje publikacje stara się rzucać światło na mniej znane aspekty II wojny światowej oraz holocaustu.

Książka "Sędzia w Auschwitz. Sędzia SS Konrad Morgen i jego walka z korupcją oraz nielegalnymi" - Ruth Rendell - oprawa Twarda z obwolutą - Wydawnictwo Replika. Książka posiada 336 stron i została wydana w 2018 r. Cena 35.76 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]