pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Sacrum w doświadczeniu kobiet. Kulturowe perspektywy. Polska i światowa
książka:

Sacrum w doświadczeniu kobiet. Kulturowe perspektywy. Polska i światowa

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 298 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788374672993
ISBN: 978-83-7467-299-3
Data: 2019-05-15
Cena wydawcy: 60.00 złpozycja niedostępna

Sacrum w doświadczeniu kobiet. Kulturowe perspektywy. Polska i światowa - Daniel Kalinowski, Emilia Juchniewicz - opis książki:

W naszej monografii zajmujemy się głównie wyrażaniem sacrum przez kobiety używające języka polskiego. To bardzo rozległa i długa tradycja, od średniowiecza związana z chrześcijaństwem, najczęściej w jego monastycznej formie. Chcemy jednak skupić się nie tylko na tekstach religijnych mistyczek, ale również na obrazach literackich, figurach na wskroś fikcyjnych, które powstawały i wciąż powstają w polskojęzycznej poezji, prozie i dramacie. Zwłaszcza interesują nas obecne ekspresje kobiecego opisu sacrum, ponieważ z jednej strony rozwijają tradycję katolicką, z drugiej zaś wychylają się ku nurtom duchowości alternatywnej czy prywatnej. Są to oczywiście zjawiska osadzone w określonym środowisku historycznym czy kulturowym i mające liczne konteksty znaczeniowe, których nie zdołamy wyczerpująco w ramach jednego zbioru wyjaśnić. Próbujemy zatem bardziej zająć się tymi sprawami przede wszystkim z rodzimej perspektywy. Jednocześnie jednak mamy świadomość, że podkreślając polski punkt widzenia, należy dopuścić do głosu badaczy ukazujących zjawiska zachodzące poza kręgiem polskojęzycznym i ściśle chrześcijańskim, ponieważ współczesna literatura nie może już być wyłącznie jednojęzyczna.

Fragment Wstępu

Książka „Sacrum w doświadczeniu kobiet. Kulturowe perspektywy. Polska i światowa” - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Książka posiada 298 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Sacrum w doświadczeniu kobiet. Kulturowe perspektywy. Polska i światowa"
Daniel Kalinowski, Emilia Juchniewicz - autor m.in.:
Vademecum Kaszubskie - Literatura - okładka książki
Vademecum Kaszubskie - Literatura Kaszubska. Rekonesans Adela Kuik-Kalinowska, Daniel Kalinowski;
Geografia wyobrażona regionu. Literackie - okładka książki
Geografia wyobrażona regionu. Literackie figury... Daniel Kalinowski, Adela Kuik-Kalinowska, Małgorzata Mikołajczak (red.);