pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Rosja

Autor książki:

Zygmunt Krasiński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 360 s.
EAN: 9788381964951
ISBN: 978-83-8196-495-1
Data: 2023-02-01
34.88 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Antologia tekstów Zygmunta Krasińskiego na temat Rosji. Oprócz utworów literackich, wierszy, poematów, dramatu oraz prozy arystycznej, znajdziemy tu też obszerną korespondencję poety oraz memorały polityczne, które pisał do papieża i Napoleona III. W 1851 roku w liście do Władysława Zamoyskiego Krasiński pisał: "Niech tylko Polska, uniknąwszy zmoskwiczenia się w dziełach i w czynach, nie ulegnie zmoskwiczeniu przez teorie włościańskie i nie przyjmie, pod pozorem postępu, barbarzyństw moskiewskich, wydających się niektórym badaczom wielkimi rzeczami, bo są co do joty spełnieniem teorii zachodniego socjalizmu. Cywilizacje konające marzą to samo, co już się odbyło w poczynających. Trumna ma sny podobne do kolebki, ale to nie życie u jednych to śmierć, u drugich to było dzieciństwem. W Rosji stan dzieciństwa się przechował, na Zachodzie chwila konania nadchodzi, stąd zgodność wyobrażeń i podziw wielu. Nie ma czemu się dziwić, ale jest nad czym płakać i co przeklinać!".

Co fascynujące, diagnoza, którą Krasiński postawił niemal 200 lat temu, cały czas jest aktualna. Nie zmieniło się też oczarowanie Europy zachodniej Rosją, co widać po reakcji na wojnę w Ukrainie. Wyboru tekstów dokonał profesor Andrzej Fabianowski. Antologię ilustrują ryciny polityczne polityczne z ówczesnej prasy francuskiej i angielskiej.

Książka "Rosja" - Zygmunt Krasiński - oprawa twarda - Wydawnictwo Państwowy Instytut Wydawniczy. Książka posiada 360 stron i została wydana w 2023 r. Cena 34.88 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.