pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Mit Rommla
Mit Rommla 40.37 zł pozycja dostępna!
książka:

Rokossowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wyd.: 2014
Oprawa: twarda
Ilość stron: 512 s.
EAN: 9788379762057
ISBN: 978-83-7976-205-7
Data: 2014-11-04
pozycja niedostępna

Rokossowski - Borys Sokołow - opis książki:

Pierwsza biografia kontrowersyjnego marszałka, napisana przez wybitnego rosyjskiego historyka.

Konstanty Rokossowski był jednym z najwybitniejszych dowódców drugiej wojny światowej. Nieraz z goryczą powtarzał, że w Rosji uważa się go za Polaka, a w Polsce za Rosjanina. W obu krajach raczej mu to nie pomagało.

Błyskotliwa kariera wojskowa podczas wojny domowej nie uchroniła Rokossowskiego od represji stalinowskich. Aresztowany w 1937 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Polski i Japonii, spędził ponad dwa lata więzieniu. Po wyjściu na wolność i przywróceniu do służby wojskowej został jednym z głównych architektów zwycięstwa Związku Radzieckiego w drugiej wojnie światowej. Dowodził 16 armią w bitwie pod Moskwą, a później Briańskim, Dońskim, Centralnym, 1 i 2 frontem Białoruskim. Rozbił niemiecką armię pod Stalingradem i wziął do niewoli feldmarszałka von Paulusa.

Jednak gdy wojna dobiegała końca, ku zaskoczeniu wszystkich, Stalin odwołał Rokossowskiego ze stanowiska dowódcy, mianując na jego miejsce Rosjanina Żukowa. Radziecki dyktator nie mógł pozwolić, aby chwała zdobycia Berlina przypadła Polakowi.

Żaden z legendarnych generałów i marszałków wojsk alianckich nie może się równać z Rokossowskim, jeśli chodzi o dokonania wojenne. Najsławniejszy z nich - marszałek Montgomery - powiedział: to, czego dokonałem, nie dorównuje temu, czego dokonał marszałek Rokossowski .

Książka „Rokossowski” - oprawa twarda - Wydawnictwo Poznańskie.

Książka posiada 512 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Rokossowski"
Borys Sokołow - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również: