pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Rodzina w Starej i Nowej Warszawie w XV i początku XVI wieku
Książki »
Tytuł książki:

Rodzina w Starej i Nowej Warszawie w XV i początku XVI wieku

Autor książki:

Piotr Łozowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 227 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788364103483
ISBN: 978-83-6410-348-3
Data: 2021-06-07
53.69  59.00  5.31 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

"Badania oparto na materiale źródłowym dotyczącym Starej i Nowej Warszawy w okresie późnego średniowiecza. Wśród czynników skłaniających do skupienia się na aglomeracji warszawskiej były kompletności dostępność podstawowego źródła, czyli ksiąg miejskich, które w przypadku Nowej Warszawy zaczynają się w roku 1416, w odniesieniu zaś do Starej Warszawy w 1427 roku, co pozwala na częściową rekonstrukcję rodzin, stwarzając tym samym podstawy analizy demograficznej [...]
Niemniej jednak najważniejszym argumentem przemawiającym za wyborem Starej i Nowej Warszawy był moment dziejowy w historii obu ośrodków, powszechnie uważany za początek dynamicznego rozwoju ekonomicznego przyszłej stolicy Polski i włączaniu jej w coraz szerszą sieć handlu międzynarodowego. Podstawą był rozwijający się w XVI-XV wieku spław Wisłą do Prus pozyskiwanego na Mazowszu i Podlasiu drewna, rozmaitych produktów leśnych oraz zboża, które z Torunia i Gdańska było następnie transportowane do portów zachodniej Europy (Brugii, Antwerpii, Bergen op Zoom, Londynu, Amsterdamu).

(fragment Wstępu)

Książka "Rodzina w Starej i Nowej Warszawie w XV i początku XVI wieku" - Piotr Łozowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy. Książka posiada 227 stron i została wydana w 2021 r. Cena 53.69 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Piotr Łozowski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Polskie korzenie Izraela - okładka książki

Polskie korzenie Izraela

Łukasz Tomasz Sroka, Mateusz Sroka
Produkty podobne:
Dom Radziwiłłów - okładka książki

Dom Radziwiłłów

Stanisław Cat-Mackiewicz