pokaz koszyk
autor tytuł  24h
książka -  Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów - Joanna Ostrouch Kamińska

Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów

książka

Wydawca: Oficyna Wydawnicza Impuls
Rok wydania:
Oprawa: miękka
Ilość stron: 380 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788375876512
ISBN: 978-83-7587-651-2
Data: 2011-09-08
Cena wydawcy: 49.80 zł
pozycja niedostępna

Opis produktu:

Polecamy książkę autorstwa Joanny Ostrouch - Kamińskiej pt. Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów - Studium socjopedagogiczne narracji rodziców przeciążonych rolami.

Prezentowaną książkę można czytać jako narrację o różnych kontekstach rozumienia partnerstwa w relacji małżeńskiej, o sposobach konstruowania partnerskiego bycia w rodzinnej codzienności, również w wymiarze rodzicielstwa, a także jako refleksję nad konsekwencjami realizowania partnerskiego, nietradycyjnego małżeństwa w kulturze, w której tradycja wciąż ona obszar konfliktów, napięć i dylematów, które na co dzień towarzyszą kobietom i mężczyznom próbującym zmierzyć się z ideą egalitaryzmu we własnym związku - na przekór tradycji, wychowaniu, innym ludziom, a czasem samym sobie. Jest to książka o tych, których bycie w rodzinie, przez brak gotowych rozwiązań, to nieustanne negocjacje i stawanie się, a więc całożyciowy proces uczenia się w relacji do partnera(-ki). To zatem także refleksja o edukacji i praktyce edukacyjnej - pedagogia sprawiedliwości (wzajemnej), traktująca o wyborach i wysiłkach "samokształceniowych i samowychowawczych" współmałżonków podejmujących próbę budowania partnerskich relacji w rodzinie, ale także o koncepcjach i wysiłkach wychowawczych kierowanych wobec własnych dzieci, o socjalizacyjnym znaczeniu środowiska społecznego, jakie tworzą rodziny partnerskie, oraz o przekazie kapitału społecznego i kulturowego (wraz z ekonomicznym), co uwypukla jej socjopedagogiczny charakter [ .]

"Współzależne podmioty" to zaangażowani w rozwój osobisty ludzie, niezależne kobiety i mężczyźni próbujący na co dzień tworzyć relację opartą na wzajemności. Kategoria ta została wyodrębniona na podstawie analizy wywiadów biograficznych przeprowadzonych wśród małżeństw/związków - kobiet i mężczyzn aktywnych zawodowo, o wysokiej pozycji w strukturze społeczno-zawodowej, w wieku od 30 do 50 lat,posiadających dzieci. Ich duże zaangażowanie emocjonalne i czasowe w wykonywanie zadań wynikających z pracy zawodowej, a także realizacja dwóch (kobiecej i męskiej) równoległych karier zawodowych w jednej rodzinie naraża ich na doświadczanie konfliktu ról i/lub poczucia przeciążenia tymi rolami, a także stawia przed koniecznością redefinicji kształtu wzajemnej relacji oraz (re)negocjacji podziału zadań w obrębie rodziny. Jak pokazują wyniki badań, owa (re)negocjacja często zmierza ku różnie rozumianemu partnerstwu w codzienności.

[ .] Jedna z rozmówczyń, jako jedyna w rodzinie realizująca karierę naukową, w prezencie na swoją promocję doktorską otrzymała od teściowej książkę kucharską wraz z gratulacjami i życzeniami "szybkiego powrotu do normalności".

Odwołując się do tego przykładu, można powiedzieć, że prezentowana książka traktuje o "nie-normalnych" (w sensie stereotypowych, rodzajowych definicji kulturowych) kobietach i równie "nie-normalnych" mężczyznach, pragnących, by ich sposób realizowania własnych projektów życiowych (nieuruchamiający negatywnego wartościowania) mógł kiedyś uchodzić za "normalny". Jest autorskim sposobem odczytania narracji rozmówców (nieaspirującym do bycia jedynym), wpisującym się w dyskurs wiedzy o współczesnej rodzinie. Jest to zatem studium narracji o interdyscyplinarnym charakterze, z wykorzystaniem dorobku różnych subdyscyplin wiedzy (o rodzinie), w którym proponowany sposób odczytania wysłuchanych narracji jest umieszczony zarówno w szerokim kontekście przemian społeczno-kulturowych oraz ustrojowych czy ekonomicznych, jak i w węższym wymiarze przeobrażeń relacji międzyludzkich - związków między kobietami i mężczyznami .[ .]

Oceń, napisz recenzję/opinię
  Bądź pierwszy - napisz opinię!

Kupujący tę pozycję zamówili również:

książka
Jerzy Szacki
Tradycja
książka
Zbigniew Izdebski, Tomasz Niemiec, Krzysztof Wąż
Zbyt młodzi rodzice
książka
Ewa Smak, Stanisława Włoch (red.)
Pedagogika kreatywna wyzwaniem edukacji XXI wieku

Zobacz również inne podobne pozycje dostępne w księgarni:

książka
Iwona Chmura-Rutkowska, Joanna Ostrouch
Mężczyźni na przełęczy życia. Studium socjopedagogiczne
Rok wydania: 2007
Oprawa: miękka
książka
Wojciech Muszyński (red.)
Kocha się raz. Miłość w relacjach partnerskich i rodzinnych
Rok wydania: 2009
Oprawa: miękka
książka
Wiesław Żardecki
Teatr w refleksji i praktyce edukacyjnej. Ku pedagogice teatru
Rok wydania: 2012
Oprawa: twarda
książka
Józefa Brągiel, Beata Górnicka (red.)
Rodzicielstwo w sytuacji dezorganizacji rodziny i możliwości wspomagania rodziców
Rok wydania: 2014
Oprawa: miękka