pokaz koszyk
autor tytuł  24h
Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów

książka: Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów autor:

Dane szczegółowe:

Cena wydawcy: 49.80 złpozycja niedostępna

Rodzina partnerska jako relacja... - opis produktu:

Polecamy książkę autorstwa Joanny Ostrouch - Kamińskiej pt. Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów - Studium socjopedagogiczne narracji rodziców przeciążonych rolami.

Prezentowaną książkę można czytać jako narrację o różnych kontekstach rozumienia partnerstwa w relacji małżeńskiej, o sposobach konstruowania partnerskiego bycia w rodzinnej codzienności, również w wymiarze rodzicielstwa, a także jako refleksję nad konsekwencjami realizowania partnerskiego, nietradycyjnego małżeństwa w kulturze, w której tradycja wciąż ona obszar konfliktów, napięć i dylematów, które na co dzień towarzyszą kobietom i mężczyznom próbującym zmierzyć się z ideą egalitaryzmu we własnym związku - na przekór tradycji, wychowaniu, innym ludziom, a czasem samym sobie. Jest to książka o tych, których bycie w rodzinie, przez brak gotowych rozwiązań, to nieustanne negocjacje i stawanie się, a więc całożyciowy proces uczenia się w relacji do partnera(-ki). To zatem także refleksja o edukacji i praktyce edukacyjnej - pedagogia sprawiedliwości (wzajemnej), traktująca o wyborach i wysiłkach "samokształceniowych i samowychowawczych" współmałżonków podejmujących próbę budowania partnerskich relacji w rodzinie, ale także o koncepcjach i wysiłkach wychowawczych kierowanych wobec własnych dzieci, o socjalizacyjnym znaczeniu środowiska społecznego, jakie tworzą rodziny partnerskie, oraz o przekazie kapitału społecznego i kulturowego (wraz z ekonomicznym), co uwypukla jej socjopedagogiczny charakter [...]

"Współzależne podmioty" to zaangażowani w rozwój osobisty ludzie, niezależne kobiety i mężczyźni próbujący na co dzień tworzyć relację opartą na wzajemności. Kategoria ta została wyodrębniona na podstawie analizy wywiadów biograficznych przeprowadzonych wśród małżeństw/związków - kobiet i mężczyzn aktywnych zawodowo, o wysokiej pozycji w strukturze społeczno-zawodowej, w wieku od 30 do 50 lat, posiadających dzieci. Ich duże zaangażowanie emocjonalne i czasowe w wykonywanie zadań wynikających z pracy zawodowej, a także realizacja dwóch (kobiecej i męskiej) równoległych karier zawodowych w jednej rodzinie naraża ich na doświadczanie konfliktu ról i/lub poczucia przeciążenia tymi rolami, a także stawia przed koniecznością redefinicji kształtu wzajemnej relacji oraz (re)negocjacji podziału zadań w obrębie rodziny. Jak pokazują wyniki badań, owa (re)negocjacja często zmierza ku różnie rozumianemu partnerstwu w codzienności.

[...] Jedna z rozmówczyń, jako jedyna w rodzinie realizująca karierę naukową, w prezencie na swoją promocję doktorską otrzymała od teściowej książkę kucharską wraz z gratulacjami i życzeniami "szybkiego powrotu do normalności".

Odwołując się do tego przykładu, można powiedzieć, że prezentowana książka traktuje o "nie-normalnych" (w sensie stereotypowych, rodzajowych definicji kulturowych) kobietach i równie "nie-normalnych" mężczyznach, pragnących, by ich sposób realizowania własnych projektów życiowych (nieuruchamiający negatywnego wartościowania) mógł kiedyś uchodzić za "normalny". Jest autorskim sposobem odczytania narracji rozmówców (nieaspirującym do bycia jedynym), wpisującym się w dyskurs wiedzy o współczesnej rodzinie. Jest to zatem studium narracji o interdyscyplinarnym charakterze, z wykorzystaniem dorobku różnych subdyscyplin wiedzy (o rodzinie), w którym proponowany sposób odczytania wysłuchanych narracji jest umieszczony zarówno w szerokim kontekście przemian społeczno-kulturowych oraz ustrojowych czy ekonomicznych, jak i w węższym wymiarze przeobrażeń relacji międzyludzkich - związków między kobietami i mężczyznami...[...]

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Kupujący tę pozycję zamówili również:

Tradycja - Jerzy Szacki
Jerzy Szacki
Tradycja
Zbyt młodzi rodzice - Zbigniew Izdebski
Zbigniew Izdebski, Tomasz Niemiec, Krzysztof Wąż
Zbyt młodzi rodzice
Pedagogika kreatywna wyzwaniem edukacji XXI wieku
Ewa Smak, Stanisława Włoch (red.)
Pedagogika kreatywna wyzwaniem edukacji XXI wieku
W supermarkecie szczęścia. O różnorodności zachowań konsumenckich w kontekście jakości życia
Małgorzata Górnik-Durose, Anna M. Zawadzka
W supermarkecie szczęścia. O różnorodności zachowań...

Produkty podobne:

Mężczyźni na przełęczy życia. Studium socjopedagogiczne
Iwona Chmura-Rutkowska, Joanna Ostrouch
Mężczyźni na przełęczy życia. Studium socjopedagogiczne
Rok wydania: 2007 Oprawa: miękka
Kocha się raz. Miłość w relacjach partnerskich i rodzinnych
Wojciech Muszyński (red.)
Kocha się raz. Miłość w relacjach partnerskich...
Rok wydania: 2009 Oprawa: miękka
Rodzicielstwo w sytuacji dezorganizacji rodziny i możliwości wspomagania rodziców
Józefa Brągiel, Beata Górnicka (red.)
Rodzicielstwo w sytuacji dezorganizacji rodziny...
Rok wydania: 2014 Oprawa: miękka
Sieroctwo i osamotnienie. Pedagogiczne problemy kryzysu współczesnej rodziny
Teresa Olearczyk
Sieroctwo i osamotnienie. Pedagogiczne problemy...
Rok wydania: 2007 Oprawa: miękka
Społeczne ramy pamięci - Maurice Halbwachs
Maurice Halbwachs
Społeczne ramy pamięci
Rok wydania: 2008 Oprawa: miękka
Rodzina przestrzenią rozwoju osoby. Perspektywa pedagogiczna
Marek Jeziorański, Danuta Opozda, Alina Rynio
Rodzina przestrzenią rozwoju osoby. Perspektywa...
Rok wydania: 2013 Oprawa: miękka
Niedziela, 30 Sierpnia 2015 roku.