pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Ręka Flauberta

Autor książki:

Renata Lis

Dane szczegółowe:
Wydawca: Sic
Rok wyd.: 2012
Oprawa: miękka
Ilość stron: 328 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788361967293
ISBN: 978-83-6196-729-3
Data: 2012-05-23
29.13  42.90  13.77 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h
Ręka Flauberta to książka o mężczyźnie, który urodził się w Normandii w roku 1821 i po pewnym czasie, w tajemniczych okolicznościach, zajął się rzemiosłem skrajnie niebezpiecznym i trudnym: został pisarzem. Korzystając z listów i dzienników Flauberta (w ogromnej większości niewydanych po polsku), a także z najnowszych ustaleń jego francuskich biografów i własnych podróży, autorka prowadzi nas przez meandry jego losu: przez jego śmierci, miłości, miejsca, książki.

Z jej opowieści wyłania się poruszający, współczesny portret pisarza na tle końca świata - zarówno własnego świata Flauberta, jak nowoczesnego świata cywilizacji europejskiej. Portret ten kreśli literaturoznawczyni, która odrzuca akademickie rygory na rzecz lektury zdeprofesjonalizowanej i dzikiej, niezainteresowanej wpisywaniem literatury w kontekst modnych pojęć, pytającej za to bez najmniejszego skrępowania o życie pisarza i jego związki z dziełem. Autorka patrzy przy tym na Flauberta z unikalnej perspektywy urodzonej ćwierć wieku po wojnie mieszkanki Europy Wschodniej, której z przyczyn historycznych i egzystencjalnych bliżej jest do Moskwy niż do Paryża i która nie ulega pokusie frankofilii, niekiedy zwracając się nawet przeciw Francji i Francuzom, choć nie przeciw Flaubertowi.

Ręka Flauberta - wielowarstwowa i znakomicie napisana - przynosi też odpowiedzi na szereg szczegółowych pytań: kto naprawdę powiedział Pani Bovary to ja ; czy Flaubert wierzył w Boga; na czym polega oryginalność jego stylu; czy to prawda, że ryczał jak niedźwiedź; jak wyglądało jego spotkanie z egipską kurtyzaną Kucziuk-Hanem; dlaczego chciał zostać Rosjaninem; czy miłością jego życia była angielska guwernantka i dlaczego twierdził, że nie ma żadnej biografii.

Renata Lis (ur. 1970) - ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Za przekład eseju Ameryka Jeana Baudrillarda otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1998). Z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem przygotowała nowe tłumaczenia Trzech baśni Gustave a Flauberta (przełożyła Legendę o świętym Julianie Szpitalniku i Herodiadę), które ukazały się w serii Wielcy pisarze w nowych przekładach razem z jej opowieścią o domu Flauberta w Croisset (2009). Mieszka w Warszawie.

Książka "Ręka Flauberta" - Renata Lis - oprawa miękka - Wydawnictwo Sic. Książka posiada 328 stron i została wydana w 2012 r. Cena 29.13 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Renata Lis - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Wieśniak znad Garonny - okładka książki

Wieśniak znad Garonny

Jacques Maritain
Do Snowia i dalej - okładka książki

Do Snowia i dalej

Jarosław M. Rymkiewicz
Produkty podobne:
Ręka Flauberta - okładka książki

Ręka Flauberta

Renata Lis
Krótka książka o miłości - okładka książki

Krótka książka o miłości

Karolina Korwin-Piotrowska
Ocalone uśmierzone... O twórczości - okładka książki

Ocalone uśmierzone... O twórczości Włodzimierza...

Wiesław Ratajczak, Jolanta Nawrot