pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Realny socjalizm - Solidarność - kapitalizm. Wokół myśli politycznej Leszka Nowaka. Seria: Studia i Materiały Poznańskiego IPN. Tom XXVII

Autor książki:

Krzysztof Brzechczyn

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 120 s.
Wymiar: 175x245 mm
EAN: 9788363275082
ISBN: 978-83-63275-08-2
Data: 2014-03-06
Cena wydawcy: 26.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Seminarium Leszka Nowaka było dla mnie fascynującym przeżyciem intelektualnym i znakomitą lekcją autentycznej akademickiej debaty. Mógłbym powiedzieć, że spełniało ono Habermasowskie kryteria prawdziwego dialogu prowadzonego na argumenty, a bez więzów zwyczaju, dogmatu czy pozycji instytucjonalnej. Autorytet Leszka Nowaka był często merytoryczny, a nie instytucjonalny; wypływał z jego wiedzy, dokonań, sprawności formalnej argumentacji. Leszek był jednocześnie kolegą i mistrzem.

Marek Ziółkowski

Nie było mi dane poznać osobiście prof. Leszka Nowaka. Jednak lektura jego prac w epoce pierwszej „Solidarności" zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Nie sądziłem bowiem, że wychodząc z pozycji marksistowskich, można było tak radykalnie ten system zanegować. Tymczasem negacja systemu w wykonaniu Nowaka była rzeczywiście fundamentalna i wykraczała poza potoczny antykomunizm. Dokonanie tego jest, moim zdaniem, jednym z najważniejszych osiągnięć nie tylko w skali polskiej, ale także światowej krytyki marksizmu.

Antoni Dudek

Jeżeli się pamięta Leszka Nowaka z tamtego okresu, tę jego pasję, to było coś, co porywało ludzi. Kiedy spotykam się z jego uczniami czy ludźmi, którzy go znali, to widać ślady Leszka Nowaka w innych ludziach. Jeżeli mówić o pozostawianiu śladów, to jedni zostawiają w książkach, a inni nie tylko w książkach, ale także w innych ludziach, w tym, co w nich stworzyli. Profesor Nowak był człowiekiem, który potrafił robić obie te rzeczy naraz, i takich ludzi jest w tej chwili coraz mniej.

Jadwiga Staniszkis

Publikacja stanowi pokłosie dyskusji panelowej wokół pism Leszka Nowaka „Polska droga od socjalizmu. Pisma polityczne 1980-1989", jaka odbyła się pod hasłem „Realny socjalizm - „Solidarność" - Transformacja" w październiku 2012 roku. Udział w panelu wzięli: prof. Roman Bäcker, prof. Ryszard Cichocki, prof. Zbigniew Kwieciński, prof. Jacek Raciborski, prof. Jadwiga Staniszkis.

Książka "Realny socjalizm - Solidarność - kapitalizm. Wokół myśli politycznej Leszka Nowaka. Seria: Studia i Materiały Poznańskiego IPN. Tom XXVII" - Krzysztof Brzechczyn (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka posiada 120 stron i została wydana w 2013 r.

Spis treści:

Przedmowa

Realny socjalizm - „Solidarność" - transformacja (Poznań)
Wystąpienia
Dyskusja

Realny socjalizm - „Solidarność" - liberalizm (Szczecin)
Wystąpienia
Dyskusja

Leszek Nowak we wspomnieniach
Władysław Balicki, Wspomnienie o Leszku Nowaku
Andrzej Klawiter, Wspomnienie o działalności naukowej Leszka Nowaka
Marek Ziółkowski, Wspomnienie o prof. Leszku Nowaku
Grzegorz Tomczak, Moje spotkanie z Leszkiem Nowakiem
Piotr Lissewski, Leszek Nowak - wspomnienie z przełomu epok
Janusz Pałubicki, Leszka Nowaka wspomnienie
Krzysztof Skiba, Anarchiści i Profesor
Bartosz Sawicki, Spotkanie z Alchemikiem
Lech Dymarski, Leszek Nowak (wspomnienie)

Biogramy
Wykaz skrótów
Indeks osobowy

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]