pokaz koszyk
tylko: autor tytuł  24h
»
»
»
Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia
książka:

Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia

autor: Nick Lane

Dane szczegółowe:
Wydawca: Prószyński
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 432 s.
Wymiar: 142x202 mm
EAN: 9788380692756
ISBN: 9788380692756
Data: 2016-03-10
pozycja niedostępna

Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia - Nick Lane - opis książki:

W samym sercu biologii zieje czarna dziura. Nie wiemy, dlaczego życie jest właśnie takie, jakie jest. Życie powstało około pół miliarda lat po utworzeniu się naszej planety, prawdopodobnie 4 miliardy lat temu. Bakterie przez całe 4 miliardy lat zachowały prostotę morfologii. Jaskrawy kontrast tworzą z nimi wszystkie organizmy o złożonej budowie, które 1,5-2 miliardów lat temu wzięły swój początek od pojedynczego przodka, komórki o mniej więcej takim poziomie zaawansowania jak komórki ludzkie. Ten przodek był wyraźnie nowoczesną komórką o wyśmienitej strukturze wewnętrznej i bezprecedensowej dynamice cząsteczkowej, zasilaną przez wyrafinowane nanomaszyny zakodowane w tysiącach nowych genów, w dużej mierze nieznanych w świecie bakterii. Nie ma ewolucyjnych form pośrednich, żadnych brakujących ogniw, wskazujących sposób i przyczynę powstania tych złożonych cech - tylko niewyjaśniona pustka między morfologiczną prostotą bakterii i fantastyczną złożonością wszystkich pozostałych organizmów. Cóż za szokujący stan rzeczy!
Obecnie jesteśmy w trakcie rewolucji związanej z genomem. Znamy tysiące kompletnych sekwencji genomu, odcinków genetycznego kodu nazbyt często zawierających sprzeczne sygnały z odległej przeszłości. Dawne krzepiące pewniki się rozwiewają. Stoimy w obliczu całkiem nowego, niepokojącego obrazu. Największe zagadki biologii wciąż oczekują na rozwikłanie. W swojej najnowszej książce Nick Lane podejmuje odważną próbę, by się z nimi zmierzyć.

Mistrzowsko napisana, niezwykle ważna książka. Manifest, wyznaczający przyszłość biologii.

"Observer"
Rzadko spotykamy przypadek badacza, potrafiącego oświetlić skomplikowaną materię za pomocą prostych, jasnych słów.

"The Guardian"
Nick Lane - biochemik, pracuje na Wydziale Genetyki, Ewolucji i Środowiska na University College London. Jego poprzednia książka "Największe wynalazki ewolucji", zdobyła nagrodę Royal Society dla książki popularnonaukowej.

Książka Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia - oprawa miękka - Wydawnictwo Prószyński.

Książka posiada 432 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Pytanie o życie. Energia, ewolucja i pochodzenie życia"
Kupujący tę pozycję zamówili również: