pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Psycholingustic and socio-cultural perspectives on native and foreign reading

Autor książki:

Liliana Piasecka

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego
Rok wyd.: 2008
Oprawa: miękka
Ilość stron: 242 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788373953215
ISBN: 978-83-7395-321-5
Data: 2009-01-02
Cena wydawcy: 23.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Reading in the native and consequently in a foreign language is related not only to how well we know the language but also to a whole gamut such factors as language aptitude, reading motivation, reading strategies, learning styles, personality, reading anxiety, gender, attitude to reading, dyslexia, socio-economic status of the family or home environment. Fluent reading in a foreign language is connected with fluent native language reading and both depend on proficiency in a given language, but also on language talent, parent’s education and employment and – very important – access to the classic writings of Polish literature and the use of the Internet in order to get knowledge. Foreign text readers rely not only on the knowledge of the language but also on their general knowledge, experience and reading practices that are shaped by the world in which they live.

W monografii przedstawione są psycholingwistyczne i społeczno-kulturowe aspekty czytania w języku ojczystym i obcym. To jak czytamy w języku ojczystym i w rezultacie w obcym wiąże się nie tylko z poziomem znajomości danego języka, ale też z takimi czynnikami, jak zdolności językowe, motywacja do czytania, strategie czytania, style uczenia się, osobowość, lęk przed czytaniem, płeć czytelnika, nastawienie do czytania, dysleksja, status społeczno-ekonomiczy rodziny czy środowisko domowe czytelnika. Płynne czytanie w języku obcym łączy się z płynnym czytaniem w języku ojczystym, a w każdym przypadku ważny jest poziom znajomości danego języka, talent językowy, wykształcenie, praca i dochody rodziców a także, co bardzo istotne, dostęp do klasyki literatury polskiej oraz korzystanie z internetu w celach poznawczych. Czytając tekst obcojęzyczny, polegamy nie tylko na znajomości tego języka, lecz także na wiedzy o świecie, własnych doświadczeniach i praktykach czytelniczych, kształtowanych przez świat, w którym żyjemy.
Praca jest adresowana do studentów neofilologii, nauczycieli języka ojczystego i języków obcych, nauczycieli akademickich

Książka "Psycholingustic and socio-cultural perspectives on native and foreign reading" - Liliana Piasecka - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego. Książka posiada 242 stron i została wydana w 2008 r.