pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Dane szczegółowe:
Wydawca: Biały Kruk
Rok wyd.: 2023
Oprawa: twarda
Ilość stron: 200 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788375533934
ISBN: 978-83-7553-393-4
Data: 2023-10-19
44.69 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Opis książki:

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł - nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół. O jego fundamentach, a więc o fundamentach naszej wiary, pisze w tej książce wybitny i niezwykle poczytny autor katolicki ks. prof. Waldemar Chrostowski. Ten znakomity biblista i teolog nawiązuje do wielowiekowej tradycji; wszak ślady przygotowania do ustanowienia Kościoła przez Chrystusa znajdujemy już w Starym Testamencie.

Chcąc poprawnie zrozumieć, czym jest Kościół, trzeba wrócić do jego autentycznych źródeł i początków - pisze Autor. Tylko w ten sposób nie ugrzęźniemy w gąszczu domniemań, hipotez, opinii i poglądów, które łączy jedno, a mianowicie relatywizacja spojrzenia na Kościół i jego miejsce w świecie. Sięganie do historii służy jak najbardziej teraźniejszości - przekonuje lektura tej mądrej książki.

Powrót do najdawniejszych źródeł wcale nie czyni naszej wiary archaiczną, wprost przeciwnie. Dodaje jej siły tradycji i siły doświadczenia. Ze zdumieniem stwierdzamy, że stare mądrości są w naszym XXI wieku niebywale na czasie! Choćby wypowiedź proroka Ezechiela: Tak mówi Pan Bóg: Biada pasterzom Izraela, którzy sami siebie pasą! Czyż pasterze nie powinni paść owiec. Biada takim pasterzom wszędzie, także w Polsce.

Stosowanie się do przywołanej na początku tezy wszystko wolno, jakże dziś modnej i nagłaśnianej, grozi niszczycielskim zainfekowaniem, pisze Autor. W życiu chrześcijanina dozwolone i godne naśladowania jest tylko to, co służy budowaniu wspólnoty wyznawców Chrystusa i ją wzmacnia. Natomiast to, co tę budowlę osłabia i szpeci, powinno być napiętnowane jako szkodliwe i odrzucane.

Książka Przymierze z Bogiem podpowiada Czytelnikowi właściwe postępowanie, wskazuje na to, co nas wzmacnia, a co moc nam odbiera. W nieustającym szumie medialnym, w jakim przyszło nam żyć, te podpowiedzi są niezwykle cenne. Ich wymowę uwypukla i upiększa ponad sto starannie dobranych ilustracji.

Spis treści:
WPROWADZENIE: Wiara zobowiązuje do mężnego jej wyznawania
1. OWCZARNIA I PASTERZ
STARY TESTAMENT
Izrael jako owczarnia
Bóg jako Pasterz
NOWY TESTAMENT
Kościół jako owczarnia
Jezus - Dobry Pasterz
Wielki Pasterz owiec
Pouczenia dla pasterzy Kościoła
2. WINNICA ORAZ KRZEW WINNY
I LATOROŚLE
STARY TESTAMENT
Winnica w obrazach sądu Boga nad Izraelem
Winnica w zapowiedziach odnowy
NOWY TESTAMENT
Przypowieść o dzierżawcach winnicy
Przypowieść o robotnikach w winnicy
Jezus jako krzew winny
Wierni Kościoła jako latorośle
3. BOŻA BUDOWLA
STARY TESTAMENT
Bóg jako Budowniczy
Babel - świat bez Boga
NOWY TESTAMENT
Zbuduję Kościół mój
Apostołowie jako fundamenty
4. OBLUBIENICA CHRYSTUSA
STARY TESTAMENT
NOWY TESTAMENT
5. ARKA PANA
STARY TESTAMENT
NOWY TESTAMENT
6. ŚWIĄTYNIA DUCHOWA
STARY TESTAMENT
NOWY TESTAMENT
7. MIASTO BOŻE
STARY TESTAMENT
NOWY TESTAMENT
8. UPRAWNA BOŻA ROLA
Przypowieść o siewcy
Przypowieść o pszenicy i chwaście
INDEKS OSÓB

Książka "Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym" - ks. prof. Waldemar Chrostowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Biały Kruk. Książka posiada 200 stron i została wydana w 2023 r. Cena 44.69 zł. Zapraszamy na zakupy!