pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich...
książka:

Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce

Dane szczegółowe:
Wydawca: Nisza
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 528 s.
Wymiar: 140x215 mm
EAN: 9788362795864
ISBN: 978-83-6279-586-4
Data: 2018-12-13
45.23  57.14  11.91 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce - Mordechaj Canin - opis książki:

"Jeździłem po ruinach i zgliszczach stu zgładzonych gmin żydowskich w Polsce. Byłem pierwszym i jedynym pisarzem żydowskim, który odbył taką podróż, ale nie podróżowałem jako Żyd. Mój brytyjski paszport, jaki miałem wówczas w kieszeni, pozwolił mi udawać angielskiego dziennikarza".

Tak zaczyna się ta książka. Mordechaj Canin, pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., który podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, w latach 1945-1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie. Swoje relacje drukował w "Forwerts", nowojorskiej gazecie w języku jidysz. Pełny zbiór tych tekstów, wydany w Izraelu w 1952 roky, ukazuje się w polskim przekładzie po raz pierwszy.

Pisząc o przeszukiwaniu przez "łowców skarbów" ludzkich prochów w pobliżu dawnych obozów zagłady, wyznaje, że "pisanie o tym nie jest na siły Żyda [...]. Może za jakiś czas, kiedy ten koszmar się oddali, w następnych pokoleniach znajdzie się jakiś autor, historyk, który będzie w stanie opracować ten rozdział i go opisać - jako dokument straszliwego upadku człowieka w dwudziestym wieku".

Dziś coraz liczniejsi historycy "opracowują i opisują ten rozdział", trudny dla wszytkich temat stusunku Polaków do Żydów podczas wojny i po niej. Ale część polskiego społeczeństwa odrzuca nawet najlepiej udokumentowane ustalenia naukowców.

Świadectwo Mordechaja Canina, jednego z ocalałych, zmusza do refleksji nie tylko nad tym, co działo się ponad 70 lat temu, ale też nad tym, dlaczego część polskiego społeczeństwa nadal nie chce o tym wiedzieć.

Książka „Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce” - oprawa twarda - Wydawnictwo Nisza.

Książka posiada 528 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich..."
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Dom żywiołów - okładka książki
Dom żywiołów Iwona Smolka
Produkty podobne:
Przez Stany POPświadomości - okładka książki
Przez Stany POPświadomości Jakub Ćwiek, Patryk Jurek, Radek Teklak, Bartek Czartoryski
Obieg NOW-ej - okładka książki
Obieg NOW-ej Łukasz Bertram (oprac.)
Przez morze bez kapci - okładka książki
Przez morze bez kapci Katarzyna Wolnik-Sayna
Życie to jednak strata jest - okładka książki
Życie to jednak strata jest Andrzej Stasiuk, Dorota Wodecka