pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Przemiany rzeczy publicznej. Od Aten do całej ludzkości

Autor książki:

Pierre Manent

Dane szczegółowe:
Wydawca: Europejskie Centrum Solidarności
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 470 s.
Wymiar: 145x215 mm
EAN: 9788362853403
ISBN: 978-83-6285-340-3
Data: 2015-02-06
Cena wydawcy: 44.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Zamierzam przedstawić w tej książce pewną interpretację dziejów Zachodu, dokładniej - polityczną interpretację tej nieustającej rewolucji, która nadała Zachodowi charakter.

Stawiam następująca tezę: pierwotnym źródłem zachodniego rozwoju jest polis. Przed pojawieniem się tego wynalazku ludzie żyli zgodnie z niezmiennym w zasadzie ładem rodzinnym, wciąż żywym w wielu rejonach świata. Kiedy powstaje polis, ludzkość wkracza w ten nowy żywioł, jakim jest polityka, czyli zarządzanie rzeczą wspólną, a historia Zachodu staje się odtąd historią jego czterech wielkich form politycznych: właśnie polis, a potem cesarstwa, Kościoła i narodu. Jest to następstwo nie tylko chronologiczne, lecz również przyczynowe. Każda nowa forma wynika z poprzedniej, ta zaś, dotarłszy do kresu swych możliwości, powołuje do istnienia następną. Tak polis, rozwinąwszy swoje energie do tego stopnia, że wyczerpała się w walkach wewnętrznych i wojnach zewnętrznych, zrodziła cesarstwo zachodnie, najpierw Aleksandra, potem Rzymu. Tak Kościół, jako wspólnota powszechna, stał się następcą cesarstwa, które okazało się niezdolne do utrzymania obiecanej przez siebie jedności.

Książka "Przemiany rzeczy publicznej. Od Aten do całej ludzkości" - Pierre Manent - oprawa miękka - Wydawnictwo Europejskie Centrum Solidarności. Książka posiada 470 stron i została wydana w 2015 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]